Znaleźli pieniądze na ulicy. Oddali co do grosza

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dwaj mieszkańcy Wałcza powinni być wzorem do naśladowania dla tych wszystkich, którzy uważają, że “Znalezione nie kradzione”.

Do jednostki Policji w Wałczu zatelefonował mężczyzna, informując dyżurnego jednostki o tym, że znalazł pieniądze w kwocie 420 zł.

-Banknoty były porozrzucane, tak jakby komuś wypadły. Zgłaszający ten fakt 39-latek spieszył się do pracy, dlatego nie mógł osobiście przekazać znalezionych pieniędzy. Poprosił więc o przybycie patrolu Policji – informuje asp. Beata Budzyń z wałeckiej KPP. –Teraz policjanci będą ustalać, do kogo należą znalezione pieniądze. Jeśli nie znajdą prawowitego właściciela, zguba zostanie przekazana do biura rzeczy znalezionych, które znajduje się w Starostwie Powiatowym.

Podobnie zachował się inny mężczyzna po ?czterdziestce?, który znalazł 408 zł, a oprócz tego, w męskim portfelu – jak się okazało mieszkańca powiatu białogardzkiego – znajdowała się karta bankomatowa i dowód osobisty.

-Mężczyzna chwilę odczekał, myśląc, że właściciel wróci po zgubę. Tak się jednak nie stało. W związku z tym długo nie zastanawiając się przekazał je policjantom – dodaje Budzyń. – Obaj mężczyźni szanujący cudzą własność, zachowali się jak należy. Oni wiedzą, że powiedzenie ?Znalezione nie kradzione? nie ma żadnego pokrycia w przepisach.

Warto wiedzieć!

Znaleźne to pewnego rodzaju nagroda za uczciwość znalazcy rzeczy, który postanowił zwrócić ją prawowitemu właścicielowi. Znaleźne wynosi 1/10 wartości rzeczy i można się go domagać po dopełnieniu określonych obowiązków. Podstawa prawna: ustawa o zmianie ustawy o rzeczach znalezionych DzU z 21 sierpnia 2018 r., poz. 1599 .

Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.

Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy.

Kto znalazł rzecz, której posiadanie wymaga pozwolenia, w szczególności broń, amunicję, materiały wybuchowe albo dowód osobisty lub paszport, niezwłocznie oddaje rzecz najbliższej jednostce organizacyjnej Policji, a jeżeli oddanie rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem życia lub zdrowia – zawiadamia o miejscu, w którym rzecz się znajduje.

(Red.)/ KPP Wałcz

Fot. Pixabay