Znów oszustwo na OLX. Złotowianka straciła 2 tysiące

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Po raz kolejny w ostatnim czasie złotowscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa przy pomocy portalu OLX oraz aplikacji WhatsApp. W tym tygodniu ofiarą takiego przestępstwa padła mieszkanka Złotowa, która sprzedawała swoje rzeczy na portalu aukcyjnym.

Jak działali oszuści ?

-Kobieta wystawiła przedmiot na sprzedaż. Tego samego dnia skontaktował się z nią oszust za pomocą aplikacji WhatsApp na numer telefonu podany w aukcji. Z treści wiadomości wynikało, że jest zainteresowany kupnem towaru i już za niego zapłacił, a potwierdzenie zapłaty przyjdzie poprzez wiadomość SMS. Po niedługim czasie do sprzedającej dotarł SMS z linkiem, który wyglądał jak przekierowanie do portalu OLX. Sprzedająca kliknęła w link, który z kolei przekierował ją na stronę internetową łudząco przypominającą stronę jej banku. Na tej stronie podała numer swojej karty bankomatowej. Po ponownym sprawdzeniu stanu swojego konta stwierdziła, że brakuje na nim blisko 2000zł. Niestety stała się ofiarą oszustwa ? mówi mł. asp. Damian Pachuc ze złotowskiej Policji.

CO ROBIĆ, GDY ZOSTANIESZ OSZUKANY?

? Koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię.
? Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
? Poinformuj Policję.

Na oficjalnym blogu portalu OLX znaleźć można więcej informacji na temat metod działania oszustów. Są tam również przykłady wiadomości oraz fałszywych stron za pomocą których oszuści starają się zdobyć nasze oszczędności https://blog.olx.pl/2020/0

(Red.)/KPP Złotów