Żołnierze WOT i podchorążowie z AWL w trasie do wielkopolskich szpitali

Najnowsze Regiony Wydarzenia

WIELKOPOLSKA. Kolejny transport środków medycznych trafił do wielkopolskich szpitali i placówek, walczących z koronawirusem.  Na wniosek  wojewody za dystrybucję medykamentów odpowiadają żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przygotowania do wyruszenia w trasę poprzedziła segregacja środków ochrony osobistej. Terytorialsi wraz z podchorążymi Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz  pracownikami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, załadowali medykamenty na pojazdy. Za punkt logistyczny od początku służy Muzeum Broni Pancernej, które aktualnie, ze względu na pandemię, nie może przyjmować zwiedzających.  Terytorialsi dotarli do 65 wielkopolskich szpitali i placówek medycznych.

-To już kolejna transza środków medycznych, którą kolportują żołnierze 12 WBOT, tym razem wspierani przez podchorążych. Należy podkreślić, że pod moją komendę oddelegowano 100 podchorążych, którzy mają przerwę w tradycyjnej nauce. Aktualnie odbywają  nieplanowane praktyki i realizują zajęcia w działaniu. Warto podkreślić, że dziś blisko 300 terytorialsów realizuje również inne działania tj. wsparcie policji, transport żywności, pomoc weteranom? mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Wojskowe pojazdy dowiozły do placówek medycznych blisko 1300 maseczek chirurgicznych, 211 tys. maseczek FFP2, 31 tys. maseczek FFP3, 52 tys. rękawiczek oraz ponad 5 tys. litrów płynu do dezynfekcji.

Wszystkie pojazdy wojskowe, wykorzystywane do przewozu sprzętu, otrzymały specjalne oznaczenia, by szybciej dotrzeć do placówek medycznych. Potrzeby szpitali są systematycznie uzupełniane. Żołnierze dostarczyli środki medyczne m.in. do Poznania, Leszna, Śremu, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego, Gniezna, Konina, Jarocina i Pleszewa.

***

12 Wielkopolska Brygady Obrony Terytorialnej od początku angażuje się w walkę z pandemią na terenie Wielkopolski oraz Ziemi Lubuskiej. Terytorialsi wspierają personel medyczny,  zabezpieczali granice, opiekują się weteranami i seniorami, dostarczając zakupy i leki. Jednostka  współpracuje z wojewodami. Żołnierze wspierają także policjantów w patrolach i doglądaniu osób w kwarantannie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik ? oficer o bogatym doświadczeniu wojskowym. W skład 12 WBOT wchodzą trzy bataliony lekkiej piechoty: 124 blp w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie (woj. lubuskie).

Ppor. Anna JASIŃSKA

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej