„Żona mnie bije”- to był drogi żart

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. 48-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych za bezpodstawne wezwanie Policji. Mężczyzna zadzwonił do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego i zgłosił, że ?żona go bije?. Policjanci natychmiast zareagowali i pojechali na miejsce zgłoszenia. Okazało się, że mężczyzna „wymyślił sobie to zgłoszenie, bo żona zabrała mu kartę bankomatową, by nie kupił sobie kolejnego piwa?.

19 sierpnia około godz. 18.00 oficer dyżurny złotowskiej policji otrzymał zgłoszenie od 48-letniego mieszkańca gminy Złotów, że jego agresywna żona wpadła w szał i rzuciła się na niego z pięściami.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie forecki-3.png

-Mówił, że kobieta ?bije go po głowie różnymi przedmiotami?. 48-latek przedstawił się z imienia i nazwiska, podał dokładny adres zamieszkania i czekał na przyjazd funkcjonariuszy. Kiedy ci przyjechali na miejsce okazało się, że przekazana przez zgłaszającego sytuacja nie miała miejsca. Mieszkaniec gminy Złotów wezwał policjantów w akcie zemsty za to, że małżonka zabrała mu kartę bankomatową, by nie mógł kupić kolejnego piwa – mówi podkom. Maciej Forecki ze złotowskiej Policji.

Kobieta była kompletnie zaskoczona wizytą funkcjonariuszy. Jej mąż natomiast oświadczył, że ?wymyślił sobie to głoszenie?, bo był zły na małżonkę. ?Żartowniś? został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł.

Podkom. Forecki: -Nawet jeżeli zachowanie 48-latka miało być jedynie próbą odegrania się na żonie, było ono na tyle nieodpowiedzialne, że mogło kosztować życie lub zdrowie innej osoby oczekującej na pomoc Policji.

***

Policja przestrzega przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa.
Przypominamy treść artykułu 66 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1 500 złotych.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1 000 złotych.

Pamiętajmy, że numer 112 to numer alarmowy, więc korzystanie z niego w nieuzasadnionych przypadkach może pociągnąć za sobą skutki prawne. Areszt, ograniczenie wolności, grzywna do 1500 złotych, to kary jakie kodeks wykroczeń przewiduje właśnie za takie działanie.

Dość często okazuje się, że niepotwierdzone wezwania bywają efektem złośliwości lub głupiego żartu. Policjanci jadąc na tego typu interwencje wykonują niepotrzebne czynności i tracą czas, który przeznaczony jest na szeroko rozumianą ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego. Kiedy ktoś z nas lub naszych bliskich naprawdę będzie potrzebował pomocy, może okazać się, że jej nie uzyska, gdyż w tym czasie policjanci będą zaangażowani w przeprowadzenie nieuzasadnionej interwencji.

A przecież mogliby wtedy udzielać pomocy tym, którzy naprawdę jej potrzebują. Apelujemy więc o odpowiedzialne i rozważne korzystanie z numeru alarmowego.

Przypominamy!  Zgodnie z kodeksem karnym, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

(Red.)/KPP Złotów