Chronieni, niechronieni-akcja dzielnicowych

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dzisiaj od rana policjanci dzielnicowi z Wałcza prowadzili działania skierowane do niechronionych uczestników ruchu drogowego. Bezpieczeństwo pieszych zwłaszcza w okresie jesienno- zimowym to jeden z priorytetów dla funkcjonariuszy. Każdy pieszy i rowerzysta otrzymał element odblaskowy. Dzielnicowi rozmawiali także z kierowcami.

Policjanci dzielnicowi prowadzili dzisiaj od rana działania pod nazwą „Chronieni, niechronieni”. To akcja skierowana do osób pieszych i rowerzystów w trosce o poprawę bezpieczeństwa na drodze. Jesienią, ze względu na wcześniej zapadający zmrok i ciemne poranki, piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na drogach.

Okres jesienno- zimowy to czas, kiedy większość tych osób zakłada ciemne ubrania wierzchnie. Stonowane ubrania są mniej widoczne na drodze zwłaszcza wieczorową porą. Jeśli ani pieszy ani jego ubiór nie posiada żadnego elementu odblaskowego, taka osoba zostanie zauważona przez kierowcę w ostatniej chwili.

Podczas dzisiejszych działań policjanci obserwowali zachowania pieszych, którzy przechodzą na drugą stronę ulicy- czy stosują się do zasady rozglądania, czy swoim zachowaniem nie stwarzają zagrożenia. Mundurowi rozmawiali także z kierującymi przypominając o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonach przejść dla pieszych.

Pamiętajmy! To że słyszymy i widzimy pojazd nie oznacza, że równie dobrze widzi nas kierowca. Kierujący oślepiony światłami nadjeżdżającego auta zobaczy pieszego, który nie ma żadnego elementu odblaskowego w ostatniej chwili, wtedy na jakikolwiek manewr jest na ogół za późno. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Dzisiaj podczas akcji napotkany przez policjantów pieszy otrzymał element odblaskowy. Mł. asp. Małgorzata Janicka i sierż. Dorota Cerazy przypominały: zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych.

 

Asp. Beata Budzyń

KPP Wałcz