O dudach z Połajewa w TVP Poznań

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

POŁAJEWO. O tradycjach, kulturze i instrumentach – między innymi o tym rozmawiano w programie „Witaj Wielkopolsko!”. W porannym paśmie TVP Poznań gościł Stanisław Pochyluk, wójt Połajewa oraz Janusz Jaskulski, kustosz instrumentów muzycznych. Panowie opowiedzieli o kolejnej odsłonie Międzynarodowych Spotkań Kolędników „Do szopy hej pasterze-dudziarze”.

-Od 2001 roku te cykliczne spotkania ciągle ożywiają sferę myślenia o kulturze ludowej, o tym co na co dzień w graniu i śpiewaniu w Połajewie się dzieje. Scena z pasterzami dudziarzami w tryptyku, który ma swoje miejsce w kościele w Połajewie spowodowała, że co roku od 19 lat w trzecią niedzielę stycznia spotykają się kapele z Wielkopolski, Polski, ale również z różnych części Europy – mówił w „Witaj Wielkopolsko!” Stanisław Pochyluk.

XIX Międzynarodowe Spotkanie Kolędników w Połajewie poprowadził świetnie przygotowany kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – Janusz Jaskulski. W porannym paśmie TVP Poznań wraz z wójtem Połajewa zaskakiwał ciekawostkami o muzycznym święcie.

Program „Witaj Wielkopolsko!” można obejrzeć na stronie TVP Poznań – LINK TU.  Od 13 minuty programu rozpoczyna się materiał z Połajewa oraz rozmowa wójta i kustosza.

Aleksandra Lipiec
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie