Kierowcy z zakazem prowadzenia. Jeden pijany, drugi spowodował kolizję

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Pomimo wielu apeli policjantów nadal zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy lekceważą przepisy prawa i zakazy sądowe. Swoim zachowaniem stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla innych, stosujących się do przepisów ruchu drogowego kierowców i ich rodzin.

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego złotowskiej jednostki zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy kierowali swoimi samochodami pomimo posiadania aktywnego, sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dodatkowo jeden z nich spowodował kolizję drogową, drugi zaś był kompletnie pijany.  Obu kierowców czekają teraz surowe konsekwencje prawne.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii na drodze. Złotowscy policjanci za pomocą lokalnych mediów apelują o rozsądek do wszystkich uczestników ruchu drogowego. Cyklicznie prowadzą akcje i działania, starając się wpłynąć na wyobraźnię kierowców. Jak widać, nie wszyscy kierowcy biorą sobie do serca bezpieczeństwo innych osób, bezmyślnie narażając innych na utratę zdrowia, a nawet życia.

Tylko wczoraj policjanci złotowskiej drogówki, zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zlekceważyli przepisy prawa.

Pierwszy z nich to 27-letni mieszkaniec gminy złotów. Pomimo młodego wieku, posiadał już sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący do 2025 roku. Dodatkowo, podczas manewru wyprzedzania doprowadził do zderzenia bocznego z osobowym Oplem. Prędkość osobowego BMW była na tyle duża, że pojazd zatrzymał się dopiero po staranowaniu ogrodzenia jednej z posesji w miejscowości Święta.

Kolejny zatrzymany kierowca to 38-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna ten ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jakby tego było mało, funkcjonariusze wyczuli od niego woń alkoholu. Okazało się, że ma on w swoim organizmie ponad trzy promile alkoholu.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Natomiast za złamanie zakazu sądowego grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

podkom. Maciej Forecki