Przedszkolaki ostrzegają: Babciu, dziadku, nie dajcie się oszukać

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Na wnuczka, na policjanta, na szklankę, koc, garnek… pomysłowość oszustów nie zna granic. Ich ofiarami padają najczęściej osoby starsze, nierzadko tracąc w ten sposób oszczędności całego życia. Aby pokrzyżować plany oszustom pilska Policja dmucha na zimne i rusza z kolejną odsłoną akcji “Seniorze bądź bezpieczny”. 

 

Statystyki pokazują, że ubiegłoroczna akcja dotarła do świadomości większości seniorów.  Gro z nich potrafiło uchronić się przed oszustami. Niestety, byli i tacy, którzy za łatwowierność słono zapłacili. Przykładem może być starsze małżeństwo z Wyrzyska, które kilka dni temu przez swoją naiwność straciło 50 tysięcy złotych.

Komendant Powiatowy Policji w Pile, insp. Sebastian Cichocki ma nadzieję, że  tegoroczna odsłona akcji  – o szerszym zasiegu i bardziej spektakularnych metodach  – odniesie zamierzony skutek. Przynajmniej na jakiś czas.

Rok temu na zdjęciach prezentowaliśmy pilskich VIP-ów. Tym razem postanowiliśmy zmienić bohaterów, są to bowiem pilskie przedszkolaki. Panie nauczycielki wytypowały je specjalnie do projektu, który w ramach polityki prosenioralnej skierowany jest do naszych seniorów po to, by ci nie dali się oszukać. Musimy pamiętać, że oszuści posługują się wieloma metodami, by pozbawić starszych ludzi pieniędzy. Dlatego często musimy wdrażać kolejne przedsięwzięcia, by tych przestepstw było jak najmniej – podkreśla komendant Cichocki.

Do realizacji autorskiego projektu insp. Sebastian Cichocki zaprosił dzieci z Publicznego Przedszkola nr 18  im. Kubusia Puchatka. Dwanaścioro maluchów w policyjnych strojach prezentuje hasła ostrzegające babcie i dziadków przed oszustami.

Wyszliśmy z założenia,  że większość osób starszych ma wnuki i na pewno przekaz w takiej formie będzie do nich trafiał –  dodaje szef pilskiej Policji.

Zdjęcia maluchów  wyświetlane są na monitorach w autobusach komunikacji miejskiej.

-Zawsze staramy się wspierać działania Policji. Myślę, że propagowanie tej akcji w autobusach to nie przypadek, przecież sporą liczbę naszych pasażerów stanowią właśnie seniorzy.  W tym miejscu ta akcja na pewno do nich dotrze – uważa Tadeusz Majewski,  Prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile.

Inauguracji kampanii  towarzyszyła specjalnie przygotowana wystawa zdjęć, która prezentowana będzie również podczas niedzielnych mszy w kościołach na terenie Piły i powiatu.

 –Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które włączyły się do kampanii, w szczególności Prezesowi MZK w Pile Panu Tadeuszowi Majewskiemu oraz Księżom Proboszczom z pilskich parafii, gdzie w poszczególnych kościołach jest już prezentowana wystawa fotograficzna. Tego typu przedsięwzięcia profilaktyczne będą dalej realizowane, żeby mieszkańcom Piły i powiatu pilskiego żyło się bezpieczniej – puentuje  komendant  Sebastian Cichocki.

 

 

 

 

 

 

 

(Red.)

 Fot. dzieci: KPP Piła