Poszukiwany włamywacz ugryzł policjanta

Czarnków Na sygnale Najnowsze Wydarzenia
CZARNKÓW. Policjanci z czarnkowskiej ,,drogówki” zatrzymali 25-latka poszukiwanego przez Sąd Rejonowy w Trzciance do odbycia kary 1 roku pozbawienia wolności za włamania. Mężczyzna od kilku miesięcy ukrywał się przez wymiarem sprawiedliwości. Podczas wczorajszego zatrzymania, chcąc uciec policjantom, a zarazem uniknąć więzienia nie wykonywał poleceń funkcjonariuszy, używał wobec nich przemocy fizycznej, kopał i szarpał za mundur, a jednego z nich ugryzł w palec lewej ręki. Dziś, zanim trafił do zakładu karnego, usłyszał szereg zarzutów m.in. za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, posiadanie narkotyków oraz naruszenie zakazu sądowego. Teraz jego pobyt za kratami za pewne wydłuży się o kilka lat.

-Wczoraj około godziny 13:40 w Gajewie gm. Czarnków, policjanci z czarnkowskiej ,,drogówki” podczas patrolu zauważyli kierującego motocyklem, którego znali dość dobrze z wcześniejszych kontroli. Wiedzieli, że mężczyzna był poszukiwany od kilku miesięcy przez Sąd Rejonowy w Trzciance. Miał do odbycia karę 1 roku pozbawienia wolności za włamania. Policjanci udali się w rejon jego miejsca zamieszkania, gdzie zauważyli motocykl i znajomego kierowcę. 25-latek na widok policyjnego radiowozu wsiadł na pojazd i próbował nim uciec. Wówczas jeden z mundurowych chwycił go za rękę oraz ubranie. Poszukiwany odpychał funkcjonariusza, kopał go i szarpał za mundur, w wyniku czego spadł z motocykla – relacjonuje asp. Karolina Górzna -Kustra z KPP w Czarnkowie. –Leżąc na ziemi w dalszym ciągu próbował się wyrwać i uciec, nie stosował się do poleceń policjantów, używał wobec nich przemocy fizycznej, szarpał i kopał. Policjanci musieli go obezwładnić używając siły fizycznej oraz gazu. Kiedy policjant zakładał poszukiwanemu kajdanki, wtedy 25-latek ugryzł go w palec lewej ręki. W obronie mężczyzny stanęła jedna z jego krewnych, która dodatkowo utrudniała zatrzymanie go policjantom, próbując odciągnąć ich od 25-latka. Pomimo utrudnień mężczyzna został obezwładniony i przewieziony do policyjnej celi, gdzie spędził noc.

Podczas dalszych czynności ustalono, że mężczyzna posiada sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych obowiązujący do 2021 roku. Dodatkowo w trakcie przeszukania okazało się, że miał przy sobie kilka porcji amfetaminy. Pobrano od niego również krew do badań, aby ustalić czy ewentualnie nie kierował pod wpływem narkotyków.

Poszkodowany policjant trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy medycznej. Na szczęście jemu oraz drugiemu z interweniujących policjantów, nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

-Dzisiaj śledczy przedstawili 25-latkowi kilka zarzutów m.in. naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, posiadania narkotyków, naruszenia zakazu sądowego. Niewykluczone, że mężczyzna usłyszy kolejny – kierowanie pojazdem pod wpływem amfetaminy – dodaje Górzna-Kustra. –Podczas przesłuchania 25-latek przyznał się do stawianych zarzutów. Żałował swojego zachowania wobec policjantów. Doskonale wiedział, że był poszukiwany, lecz chciał uciec by nie trafić do więzienia. Teraz jego pobyt za kratami wydłuży się o kilka lat.

(Red.)