1200 zł miesięcznie dla tych, którzy przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy

Biznes Inwestycje kraj Polityka Wydarzenia

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie finansowe dla osób, które przyjmą pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Kwota, którą chce miesięcznie przeznaczyć rząd wynosi 1200 zł.

– Czas na “tarczę antyputinowską” – powiedział o nowej ustawie w Polsat News szef rządu i zapowiedział m.in. wsparcie dla rodzin pomagającym uchodźcom. 

– Teraz jest wojna na Ukrainie, gigantyczne zagrożenie ze strony Putina dla Ukrainy, ale w związku z tym dodatkowe zagrożenia dla Europy rozchodzą się i po Polsce, i po Niemczech, i po innych krajach – mówił Mateusz Morawiecki.

Tarcza ta ma dotyczyć wszystkich obszarów życia, które cierpią na skutek wojny. Premier wskazał, że chodzi m.in. o inflację, walutę i stopy procentowe.

Jednym z jej elementów ma być wsparcie rodzin, które wzięły pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Premier chce dotować rodziny kwotą 40 złotych dziennie.

W skali miesiąca do budżetu domowego ma trafić 1200 zł.

Te pieniądze, jak zdradził Mateusz Morawiecki, mają pozwolić na opłacenie jedzenia czy rachunków związanych z pobytem uchodźców w naszych domach.

 Zaproponowaliśmy już ustawę, żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę na wyżywienie, ciepło – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szczegóły ustawy mamy poznać już w przyszłym tygodniu. 

  • (Źródło: Polsat News)
  • fot. https://www.gov.pl/web/premier/mateusz-morawiecki