16-latka nie została ukarana za sprzedaż wiśni. Sąd oddalił wniosek sanepidu

Najnowsze Regiony Wałcz Wydarzenia

Sąd Rejonowy w Wałczu oddalił wniosek sanepidu, który ukarał ojca 16-latki z Lubna, która sprzedawała pod sklepem dziadka wiśnie zebrane w jego sadzie.

Przypomnijmy: Marysia chcąc zarobić pieniądze na wycieczkę szkolną sprzedawała wiśnie na straganie ustawionym przed sklepem spożywczym dziadka. Pewnego dnia ten stragan skontrolował sanepid, któremu towarzyszyła policja. Inspekcja Sanitarna z Wałcza nałożyła na ojca 16-latki mandat m.in. za to, że nie miała ona orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych. Mężczyzna nie przyjął mandatu w wysokości 100 zł, a sprawa trafiła do sądu.

W piątek 27 października 2023 roku Sąd Rejonowy w Wałczu ogłosił wyrok. Obrońca domagał się uniewinnienia, a oskarżyciel zmiany kwalifikacji kary oraz pouczenia. Pani sędzia uniewinniła mężczyznę, bo nie prowadzi on żadnej firmy i nikogo nie zatrudniał. Córka za zgodą rodziców sprzedawała wiśnie, które sama zerwała z sadu dziadka. Sąd uznał, że działalność nastolatki nie niosła żadnej szkodliwości społecznej i oddalił wniosek sanepidu.

Miejmy nadzieję, że to orzeczenie będzie wskazówką dla innych “sanepidów”, aby odstąpiły od akcji represyjnych wobec obywateli i prób ich karania bez jakiejkolwiek podstawy, tak jak było to np. w pandemii.
Vera