19-latek bez uprawnień uciekał przed Policją. Porozbijał kilka aut

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Policjanci z jednostki policji w Wałczu zatrzymali 19-latka, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Młody kierowca uciekał przed policjantami, ponieważ nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Podczas ucieczki rozbił zaparkowane pojazdy, poruszał się pasem zieleni oraz po chodnikach, a także jechał „pod prąd”. Za popełniony czyn grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Były późne godziny wieczorne, kiedy policjanci Referatu Patrolowo Interwencyjnego zauważyli kierującego osobowym seatem, który dość szybko wjechał na jedną ze stacji paliw. Ponadto pojazd nie posiadał podświetlonej tablicy rejestracyjnej. W związku z tym, funkcjonariusze postanowili zatrzymać kierującego do kontroli drogowej. Jednak auto zaczęło przyspieszać. Kierowca nie zatrzymał się nawet na wysyłane sygnały błyskowe i dźwiękowe z oznakowanego radiowozu. Poruszał się ulicami miasta wjeżdżając po drodze na chodniki, pasy zieleni, nie zatrzymał się na znaku „STOP”, uderzył autem w murowane ogrodzenie i uszkodził po drodze kilka zaparkowanych samochodów oraz jechał „pod prąd”. Po chwili mundurowi zablokowali radiowozem drogę uciekającemu kierowcy, którym okazał się 19-letni mieszkaniec gminy Wałcz – relacjonuje asp. Beata BVudzyń, oficer prasowy KPP w Wałczu.

Mężczyzna był trzeźwy, jednak przewoził dwóch pijanych pasażerów.

-19-latek swoje zachowanie tłumaczył obawą przed konsekwencjami, gdyż nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów. Mimo wszystko postanowił wsiąść za kierownicę samochodu, którego właścicielem jest jego znajomy. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu, a pasażerowie będą wezwani na przesłuchanie do jednostki policji – dodaje Budzyń.

Chłopak odpowie za swoje nieodpowiedzialne zachowanie, musi też liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Według kodeksu karnego: Niewykonanie polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego (Art. 178b. KK) Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(Red.)