2200 zł dla lekarza za stu przebadanych pacjentów. Jak premiowana będzie profilaktyka w POZ?

Biznes kraj Najnowsze Polityka Praca Zdrowie

Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, żeby jak największy zakres świadczeń był realizowany na poziomie POZ – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, podsumowując prace zespołu ds. zmian w podstawowej opiece zdrowotnej.

  • Nad założeniami reformy przez rok pracowali eksperci, a koncepcja uwzględnia m.in. oczekiwania pacjentów i sposób funkcjonowania gabinetów
  • – Przystępując do pracy byliśmy przekonani, że musi być spełnionych kilka postulatów. Po pierwsze to zarówno pacjenci, ale również lekarze oczekują od POZ większego zakresu badań diagnostycznych – powiedział Niedzielski
  • – Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, żeby jak największy zakres świadczeń był realizowany na poziomie POZ – dodał

Minister przedstawił założenia zmian w POZ

Profilaktyka zdaniem ministra Niwedzielskiego, który dzis pojawił sie na konferencji prasowej, powinna być fundamentem piramidy świadczeń. Nowym standardem opieki ma być – jak stwierdził Niedzielski – proaktywna opieka.

Jako przyczynę niepowodzenia m.in. programu “Profilaktyka 40PLUS” podał, że pacjenci oczekują większego zaangażowania ze strony podstawowej opieki zdrowotnej, a drugą było oczekiwanie nagrody za uczestnictwo w programie.

Zachęty do przystępowania do badań profilaktycznych dla pacjenta będą polegać na nagrodach. Wygrać można będzie np. wejściówki do obiektów sportowych – siłowni, basenów.

– Na przełomie września i października będzie przeprowadzona loteria dla tych, którzy wzięli udział w pełnym badaniu, czyli nie tylko wypełnili ankietę, ale również wykonali badania – poinformował Niedzielski.

– Wyjdziemy naprzeciwko tym oczekiwaniom – zaznaczył. – Proponujemy rozwiązania, które z jednej strony zwiększą atrakcyjność zaangażowania w ten program, a z drugiej strony mam nadzieję, że zlikwidujemy bariery biurokratyczne.

Program Profilaktyka 40 plus MZ uruchomiło 1 lipca 2021 r. W ramach programu osoby od 40. roku życia mogą zostać objęte profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych, zrobić m.in. morfologię krwi, zbadać stężenie cholesterolu, a mężczyźni mogą wykonać badanie PSA (w kierunku raka prostaty). Na stronie programu sprecyzowano, że pacjent otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Premie dla lekarzy. 22 zł za przebadanego pacjenta

– Lekarze POZ będą otrzymywali premie, dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci będą w dużym stopniu korzystali z badań profilaktycznych, jeżeli będzie widać wyraźne przyrosty zainteresowania, bo rolą lekarza rodzinnego jest dbanie o pacjenta również w ten sposób proaktywny  – mówił minister zdrowia.

Na pytanie dziennikarzy wyjaśnił, że będzie to 22 zł za pacjenta, który wypełni ankietę i wykona badania profilaktyczne. 

Niedzielski podał przykład badań w ramach programu “Profilaktyka 40 PLUS”.

– Chcemy żeby za każdą setkę  wykonanych badań pojawiała się premia 2200 zł dla lekarza. To oznacza konieczność wypełnienia ankiety i doprowadzenia do tego, że po jej wypełnieniu pacjent się przebada i będziemy rozliczali to transzami – wyjaśniał minister.

Wyjaśnił, że każdy lekarz POZ będzie miał odrębny budżet na zlecanie badań, będzie to budżet na każdego pacjenta. Od lipca na poszerzoną listę badań diagnostycznych do końca roku przeznaczonych zostanie ok. 110 mln zł w całym systemie. Co do dodatkowego finansowania opieki koordynowanej od października br. obecnie prowadzone są wyliczenia.

Kolejnym założeniem zmian, jak wyliczał, jest to, by pacjenci chorzy przewlekle byli w jak największym stopniu prowadzeni na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej, a nie tylko przekazywani do specjalistów. Szef MZ wskazał, że jest wiele chorób, np. cukrzyca, które mogą być prowadzone przez lekarza POZ.

– Wyznaczniki reformy POZ będą oparte przede wszystkim na zwiększeniu zakresu profilaktyki w populacji, zmianie filozofii płacenia za usługi, tj. opłaty za konkretne usługi medyczne zamiast płacenia ryczałtowego, zmianę sposobu prowadzenia chorych przewlekle, ma być więcej diagnostyki oraz opieka koordynowana – podsumował Adam Niedzielski.