3 PROMILE I PODWÓJNY ZAKAZ PROWADZENIA POJAZDÓW

Interwencje Na sygnale Wydarzenia Złotów

Blisko 3 promile alkoholu w organizmie, miał ujęty przez mieszkańca woj. warmińsko-mazurskiego kierowca Seata, który pod koniec czerwca, poruszał się drogą krajową nr 22 w okolicach miejscowości Lędyczek. Nie było to pierwsza jazda zatrzymanego mężczyzny pod wpływem alkoholu, gdyż posiadał już dwa aktualne zakazy prowadzenia pojazdów

W ostatnich dniach czerwca tego roku na DK 22 w miejscowości Lędyczek, zatrzymany został nietrzeźwy kierowca. Ujął go 37 letni mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego, który poruszał się za jego pojazdem od strony miejscowości Człuchów.

37 latek o podejrzeniu, że jadący przed nim kierowca Seata, może znajdować się pod wpływem alkoholu, powiadomił poprzez numer alarmowy dyżurnego z Komendy Powiatowej Policji ze Złotowa. Nie rozłączając rozmowy informował gdzie się znajduje.

Podejrzany kierowca Seata nie mógł utrzymać prostego toru jazdy, zjeżdżał na pobocze, a następnie na przeciwległy pas ruchu, stwarzając tym samym zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Gdy w pewnym momencie pojazd zjechał na stację paliw w miejscowości Lędyczek, zgłaszający zajechał mu drogę, podbiegł do zatrzymanego pojazdu i wyjął kluczyki ze stacyjki uniemożliwiając dalszą jazdę.

Za kierownicą siedział 40-latek, który miał wyraźny problem z wysłowieniem się. Na miejscu pasażera siedział 23 letni mężczyzna, który również był pod wyraźnym wpływem alkoholu.

Przybyli po chwili na miejsce funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Okonku, sprawdzili stan trzeźwości ujętego kierowcy, który w organizmie miał blisko 3 promile alkoholu i nie był w stanie o własnych siłach wysiąść z pojazdu.

Po sprawdzeniu nietrzeźwego w policyjnych systemach, okazało się, że nie była to pierwsza jazda pod wpływem alkoholu. 40-letni mieszkaniec powiatu złotowskiego, posiadał już dwa aktualne zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Pojazd, którym się poruszał, został odholowany na policyjny parking. Mężczyzna usłyszy dwa zarzuty : kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu (art. 178a §1 k.k.) oraz niestosowania się do orzeczonych przez Sąd środków karnych (art. 244k.k. ), za popełnione przestępstwa grozić może kara do lat 5 pozbawienia wolności.

mł.asp. Damian Pachuc, KPP Złotów