30. rocznica wizyty Roberta De Niro w Poznaniu, który przybył do naszego miasta na zaproszenie swojego przyjaciela Wojciecha Fibaka

Kultura Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

w 2022 roku minęła 30. rocznica wizyty Roberta De Niro w Poznaniu, który przybył do naszego miasta na zaproszenie swojego przyjaciela Wojciecha Fibaka. 26 kwietnia 1992 r. legenda Hollywood pokłoniła się pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 roku, upamiętniając ofiary robotniczego zrywu, które przeciwstawiły się władzy komunistycznej i domagały się poszanowania podstawowych praw przynależnych każdemu człowiekowi.

Zdjęcie Roberta De Niro składającego kwiaty pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 znalazło się na wystawie „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć”, przygotowanej w 2021 roku przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz w publikacji Rafała Reczka, Árona Máthé, Stanisława Jankowiaka i Rafała Kościańskiego „Miasta Wolności. Poznań–Budapeszt 1956” (Poznań–Warszawa 2021).

Dziś dzięki Panu Wojciechowi Fibakowi mamy epilog tej historii sprzed lat i piękne słowa Pana Roberta De Niro skierowane do uczestników wolnościowego zrywu z 28 czerwca 1956 roku i do poznaniaków:

„To the Heroic Poznan Citizens of June 1956 anticommunism uprising with admiration + respect! Robert De Niro”

„Bohaterskim mieszkańcom Poznania, (uczestnikom) antykomunistycznego powstania z czerwca 1956 r. z wyrazami podziwu oraz szacunku! Robert De Niro”

W przeddzień 67. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 na Placu Adama Mickiewicza, w miejscu gdzie poznańscy robotnicy zażądali „Chleba i Wolności”, podczas konferencji prasowej zaprezentowano zdjęcie z dedykacją Roberta De Niro, które zostało przekazane na ręce przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich: Jerzego Majchrzaka prezesa Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56”, Andrzeja Spornego prezesa Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”, Włodzimierza Marciniaka prezesa Związku Kombatantów i Uczestników Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 oraz Zenona Wechmanna przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej. Pamiątkową fotografię otrzymały również władze miasta: Zastępca Prezydenta Jędrzej Solarski oraz Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz i Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 reprezentowane przez Kingę Przyborowską. O drodze do zdobycia tak cennej pamiątki opowiedział dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Rafał Reczek.
Marta Sankiewicz

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu