Są małe, ale groźne…

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Zdrowie Złotów

Lato wywołuje w nas pozytywne emocje. Rowerowe eskapady, pikniki czy standardowo opalanie się na plaży. Jednak możemy się doszukać ?ciemnych? stron. Mowa tutaj o ukąszeniach i użądleniach, które mogą zakłócić wyczekiwaną sielankę. Warto zatem odpowiedzieć na pytania: Jakie insekty na nas czyhają czy jak się przed nimi ustrzec?

KOMARY

            Największe skupiska komarów można spotkać nad jeziorami czy innymi akwenami; również w lasach, zwłaszcza bagnistych i podmokłych. Krwiożercze są przede wszystkim samice owada ? samce są większe i nie interesują się człowiekiem w kontekście źródła pokarmu. Efektem ukłucia jest swędzący bąbel, którego nie należy drapać ponieważ powoduje to jego rośnięcie i wzmożenie swędzenia. Na rynku jest wiele środków, które łagodzą skutki ukąszenia lub można użyć ?patenty? naturalne: sok z surowego ziemniaka, cebuli czy pietruszki. Jednak najlepiej robić wszystko by chronić się przed samym ?zainteresowaniem? komarów poprzez użycie preparatów odstraszających czy dezorientujących owady tzw. repelentów.

MESZKI

            Maleńkie owady, które tak jak komary żywią się krwią. Ukąszenie meszki zostawia na skórze twardy bąbel z widoczną raną po ukłuciu. Rany można łatwo rozdrapać do krwi, co sprawia jeszcze więcej negatywnych konsekwencji. Ukąszenia goją się długo, a jad meszek jest bardziej toksyczny niż komarzy, który działa zdecydowanie gorzej na dzieci czy osoby uczulone. Gdy zauważymy, że miejsce ukąszenia zrobi się rozlane, czerwone i gorące warto udać się do lekarza. Tutaj również przydadzą się repelenty, a przy wyborze warto zwrócić uwagę czy oprócz komarów działają również na meszki. Meszki nie lubią zapachu wanilii czy lawendy, oprócz tego olejek lawendowy może stać się pomocny po ukąszeniu. Zawsze po zauważeniu ukąszenia należy odkazić ranę, przy opuchliźnie na ?szybko? przyłożyć okład z roztworu sody czy octu.

 KLESZCZE

            Te z pozoru niewielkie pajęczaki są jednym z poważniejszych zagrożeń w okresie letnim. Występują w parkach miejskich, na łąkach i rzecz jasna w lasach. Wkłucie kleszcza jest praktycznie niewyczuwalne ponieważ jego ślina posiada substancje znieczulające. Duże niebezpieczeństwo spotkania z kleszczem wynika z groźnych chorób jakie roznosi: borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Oczywiście nie można zakładać z góry, że każdy insekt jest nosicielem bakterii ale prawdopodobieństwo jest duże. Należy zaznaczyć, że istnieje szczepionka przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu czego nie ma w przypadku boreliozy. W tym wypadku zostaje nam ochrona uniemożliwiająca dostęp do skóry oraz szybka reakcja gdy już się wkłuje. Tutaj podobnie jak w innych przypadkach pomocne może okazać się używanie repelentów, w jak największym stopniu osłanianie ciała odzieżą oraz kontrola naszego ciała gdy wracamy z miejsc, w których występowanie kleszczy jest bardzo prawdopodobne. Przy usuwaniu pajęczaka najlepiej wykorzystać pęsetę o tępym zakończeniu, skupiając się na tym aby go nie przeciąć. Po usunięciu kontrolować miejsce, a kiedy pojawi się rumień udać się natychmiast do lekarza. Osoby, które nie mają doświadczenia w usuwaniu kleszczy powinny nie eksperymentować tylko od razu udać się lekarza. Należy również obalić mit nt. smarowania kleszcza tłuszczem ? NIE ROBIMY TEGO; kleszcz odpadnie, ale przedtem zwróci do krwi żywiciela całą toksyczną zawartość swojego układu pokarmowego.

OSY, PSZCZOŁY I SZERSZENIE

            Ten rodzaj owadów atakuje głównie gdy wyczuje zagrożenie. Atak os czy szerszeni może zostać wywołany na skutek gwałtownych ruchów. W przypadku pszczoły potencjalny atak jest ostatecznością ? użądlenie jest dla niej śmiertelne. Zwiększamy zainteresowanie owadów jeśli spożywamy słodycze, lody czy owoce. Jeśli użądli nas pszczoła należy wyciągnąć żądło. Skutki każdego użądlenia można niwelować zimnymi okładami czy plastrem cebuli lub cytryny. Inną kwestią są osoby uczulone. Zawsze powinny mieć przy sobie preparat antyhistaminowy. Jednak gdy mamy świadomość, że nasza alergia jest silna to zaopatrzmy się specjalny zestaw przeciw wstrząsowi anafilaktycznemu.

 

Mateusz Kociński

Fot. Pixabay