Buki do wycięcia

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Na terenie Nadleśnictwa Wałcz w pobliżu parkingu przy drodze krajowej nr 22, na odcinku Wałcz – Strączno, w najbliższy poniedziałek (20 lipca) rozpocznie się wycinka chorych buków.

Prace są związane z cięciami sanitarnymi, polegają na usunięciu martwych i obumierających buków. Obumieranie tych drzew spowodowane jest wahaniami poziomu wód gruntowych, które znacząco osłabia drzewa. Suche buki są zagrożeniem dla osób przebywających na terenach leśnych, stąd konieczność ich szybkiego usunięcia.

– Obserwujemy obumieranie tego drzewostanu od 2017 roku i niestety proces ten postępuje. Na szczęście występuje tam bardzo ładne odnowienie naturalne i mamy nadzieje, że kolejne pokolenie tych drzew będzie wykazywało większą odporność na zmienne warunki klimatyczne – mówi pełniący obowiązki nadleśniczego Nadleśnictwa Wałcz Tomasz Kowalczewski.

Wycinka kilkudziesięciu  ponad stuletnich zagrażających bezpieczeństwu buków potrwa do końca sierpnia.

Leśnicy proszą o zachowanie szczególnej ostrożności przy poruszaniu się w pobliżu oddziałów leśnych 632a oraz 633a, na terenie których prowadzone będą prace.

(mm)/extrawalcz.pl