39 artystów i gość specjalny!

Kultura Najnowsze Piła Regiony
Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego już w piątek, 13 stycznia: 39 artystów i gość specjalny!
Salon Pilski Art. 2022
Przed nami SALON PILSKI ART. 2022. To już 46. Przegląd Twórczości Artystów Środowiska Pilskiego. Powiat Pilski oraz Galeria Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zapraszają na wernisaż w piątek, 13 stycznia, o godz. 19.00. W tym roku swoje prace prezentować będzie 39 artystów. Gościem specjalnym tegorocznego Salonu jest Stanisław Sacha Stawiarski. Salon Pilski Art. 2022 odbywa się pod Honorowym Patronatem Starosty Pilskiego Eligiusza Komarowskiego.
W Salonie Pilskim biorą udział:
Janusz Argasiński, Alfred Aszkiełowicz, Wojciech Beszterda, Małgorzata Biała, Małgorzata Czyż, Ewa Gosiewska-Borowiecka, Danuta Dagry Grabowska, Robert Judycki, Zofia Kawalec-Łuszczewska, Agnieszka Kołcon, Anna Lejba, Wiktoria Łuszczewska, Rafał Łuszczewski, Paula Marinelli, Andrzej Masianis, Marta Mrówka, Krystyna Noska, Tadeusz Ogrodnik, Katarzyna Olter, Lucyna Pach, Tomasz Perlicjan, Barbara
Pierzgalska-Grams, Anna Podolak, Andrzej Podolak, Stanisław Pręgowski, Eugeniusz Repczyński, Bogusława Różańska, Karolina Smorawska, Piotr Spek, Bernadeta Sudnikowicz, Agnieszka Szymańska, Marta Tomaszewska-Bartnicka, Michalina Urbańska, Elżbieta Wasyłyk, Renata Wojnarowicz, Natalia Wysocka, Dariusz Zatoka, Marta Zatylny, Agata Żychlińska.
***
Gościem specjalnym tegorocznego Salonu Pilskiego jest Stanisław Sacha Stawiarski, artysta malarz, który miał w pilskiej Galerii BWA PP swoją indywidualną wystawę w marcu 2022 r. Sacha Stawiarski zachwycił gości wernisażu swoją osobowością, energią i słonecznymi pracami przedstawiającymi pejzaże francuskiego południa, nasyconymi wspaniałym światłem, najczęściej oddającymi urokliwy charakter miejscowości położonych w okolicach Saint-Tropez we Francji.
Sacha Stawiarski urodził się w 1941 r. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej, a po ukończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie rozpoczął kształcenie w Beaux Arts. Został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 r. – Związku Artystów Malarzy w Saint Tropez. Należy do Francuskiego Związku Artystów. W 1989 r. powołany został na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Greci – Marino”, która w uznaniu jego zasług artystycznych nadała mu tytuł
profesora. Stanisław Stawiarski przez lata pracował w Paryżu; obecnie mieszka w Ramatuelle w pobliżu Saint Tropez oraz w Michałowicach w Kotlinie Kłodzkiej.
Sacha Stawiarski przyjechał do Piły z Francji na otwarcie swojej wystawy w BWA PP. Miasto, pilska Galeria i spotkani tu ludzie przypadli artyście tak bardzo do gustu, że nie ograniczył swojej tu bytności do samego wernisażu, a spędził blisko 2 tygodnie regularnie odwiedzając BWA PP i spotykając się w tym czasie m.in. z młodzieżą w ramach cyklu „O sztuce w BWA”.
***
Nie sposób nie podkreślić znaczenia tego dorocznego święta sztuki w Pile: jest ono podsumowaniem i jednocześnie kwintesencją twórczych działań podejmowanych przez artystów pilskiego środowiska w minionym roku, ale i – co dla wielu ma niebagatelne znaczenie – towarzyskim spotkaniem, które swoim kolorytem i atmosferą zwyczajnie wprawia w dobry nastrój. Uświetnione fortepianowym zwykle recitalem wieczory – na 46. Salonie Pilskim wystąpi Mirosław Feldgebel – mają aurę kulturalnej uczty, ale i przyjęcia, rautu w gronie dawno nie widzianych przyjaciół. Wartością Salonu Pilskiego są artyści – legendy, jak Alfred Aszkiełowicz czy Stanisław Pręgowski. Nie zabraknie ich i w tym roku na Przeglądzie. Obok ich prac zawisną obrazy Eugeniusza Repczyńskiego, Tadeusza Ogrodnika, Elżbiety Wasyłyk, Anny Lejby, Renaty Wojnarowicz, Barbary Pierzgalskiej-Grams, Janusza Argasińskiego, Wojciecha Beszterdy, Małgorzaty Białej… i długo by jeszcze wymieniać.
Wernisaż ten będzie także swoistym pożegnaniem Andrzeja Podolaka, wybitnego Artysty pilskiego, który odszedł nieoczekiwanie 4 stycznia br. Andrzej Podolak przygotował obraz na tegoroczny Salon Pilski – ostatnie dzieło mistrza koloru będzie można obejrzeć tego wieczoru w BWA PP…
Wśród 39 artystów w tej edycji Salonu, są także tegoroczne debiutantki – młode artystki, które prezentowały swoją sztukę w Galerii Debiutów BWA PP w 2022 r. i w Salonie Pilskim wezmą udział po raz pierwszy: Natalia Wysocka, Michalina Urbańska i Agata Żychlińska. Powitamy je z radością w środowisku pilskich artystów.
„ Powiat Pilski, który mam zaszczyt reprezentować, docenia znaczenie kultury i wspiera ją w miarę możliwości na wszystkich płaszczyznach (…) Dużą wagę przykładamy do rozwoju bazy kulturalnej w powiecie (…) W bieżącym roku zakończone zostaną następne inwestycje, między innymi na terenie przy Starostwie Powiatowym już wiosną powstanie strefa rekreacyjno-wypoczynkowa, gdzie również będzie można organizować wystawy i koncerty. Liczę na to, że ludzie kultury i sztuki twórczo wykorzystają stwarzane przez Powiat Pilski warunki do rozwoju swoich pasji, a przy okazji dadzą społeczeństwu coś ciekawego i ważnego. Salon Pilski 2022 pokazuje ogromny potencjał środowiska sztuk plastycznych. Szkoda byłoby go nie wykorzystać.  Gratuluję wszystkim Paniom i Panom Artystom pięknych prac, zaprezentowanych na wystawie. Życzę wielu szczęśliwych, wypełnionych realizacjami wymarzonych planów artystycznych dni w 2023 roku ” – napisał Eligiusz Komarowski, pilski starosta, we wstępnie do tegorocznego katalogu Salonu Pilskiego.
– Mistrz przyciąga mistrza. Wyrażając ten pogląd podczas jednego z ubiegłorocznych wernisaży miałem na myśli to, jak wybitni artyści przewijają się w ostatnim czasie przez naszą galerię wystawienniczą. Spójrzmy tylko na nazwiska – Cześnik, Stawiarski, Szpinger, Baj – to współcześnie najwybitniejsi malarze polscy. A przecież na nich nie kończy się nasza galeria sław – można wymienić kolejnych wielkich artystów, którzy pojawiają się w Pile ze swoimi pracami. To jest kierunek działalności, który zamierzamy kontynuować w nadchodzącym
roku – mówi Edmund Wolski, dyrektor BWA PP w Pile.
Podczas wernisażu Salonu Pilskiego 2022 dyrektor Wolski, tradycyjnie, uchyli rąbka tajemnicy informując, jakie artystyczne wydarzenia czekają nas w 2023 roku w Galerii…
***
Z fortepianowym minirecitalem wystąpi gość wyjątkowy – Mirosław Feldgebel. Instrumentalista, muzyk, kompozytor, wokalista, absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu oraz Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ceniony pianista i kameralista. Jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów pianistycznych (m.in. I nagroda w Torneo Internazionale di Musica w Turynie, III nagroda w XII Concorso Musicale Europeao Citta di Moncalieri), występował w wielu prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki oraz Azji. Od wielu lat zajmuje się również wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – na klawesynie, harfach średniowiecznych, renesansowych i barokowych oraz na wczesnych fortepianach klasycznych i romantycznych. Znakomity pedagog, nauczyciel fortepianu.
O wszystkich przeszłych, bieżących i przyszłych wydarzeniach w BWA PP Galeria informuje na swoich
stronach: www.galeriabwa.pila.pl
i Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego / Piła – Facebook