4. Rajd Weteranów

Najnowsze Wydarzenia

Rajd Motocyklowy Weteranów to przedsięwzięcie ogólnopolskie zainicjowane cztery lata temu przez Centrum Weterana.

W całej Polsce weterani – żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych, przed obchodzonym w maju Dniem Weterana, odwiedzają groby swoich kolegów, którzy zginęli poza granicami kraju.

Wczoraj przyjechali również do Piły, w obecności rodziny, Przewodniczącej Rady Miasta Piły – Marii Kubicy, członków Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile, odwiedzili grób st. chor. sztab. Aleksandra Safona.

Aleksander Safon do wojska wstąpił na ochotnika w wieku niespełna 18 lat. Najpierw uczył się w szkole morskiej, później, pokonując kolejne szczeble wojskowej kariery, służył w jednostkach na terenie całego kraju. Zanim wyjechał na misję służył w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej w Pile.

19 maja 1975 roku, na trasie z Kairu do Aleksandrii, chor. Safon i st. szer. Stępniak jechali samochodem na czele kolumny transportowej. Niespodziewanie z przeciwnego pasa zjechała na nich wielotonowa ciężarówka. Doszło do zderzenia czołowego, w wyniku którego obaj żołnierze zginęli.

Chor. Safon został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i awansowany do stopnia starszego chorążego sztabowego.

piła.pl