4 tony odpadów nad Zalewem Koszyckim

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Pilanie włączyli się w 28. akcję „Sprzątania świata”, dołączając do 40 milionów wolontariuszy z 40 krajów. Tylko nad Zalewem Koszyckim w dwa dni ochotnicy zebrali prawie 4 tony odpadów.

17 września w inicjatywie uczestniczyło kilkuset uczniów pilskich szkół ponadpodstawowych, dzień później kilkudziesięciu wolontariuszy, m.in. z Klubu Dobrego Klimatu i Altvater Piła.

Przez cały tydzień rozdaliśmy setki worków i rękawiczek pilskim szkołom podstawowym, wspierając lokalne aktywności w ramach akcji „Sprzątanie świata”. Ich finałem było uprzątnięcie terenu nad Zalewem Koszyckim. Z jednej strony to wspaniała wiadomość, że mieszkańcy czują potrzebę działania na rzecz środowiska. Z drugiej strony niestety świadczy o niskiej świadomości ekologicznej tych, którzy planetę zaśmiecają – mówi dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański.

– Biorę udział w prawie każdej akcji „Wspólnie posprzątajmy Piłę”, organizowanej przez Klub Dobrego Klimatu głównie z uwagi na córkę. To dla niej najlepsza lekcja ekologii – zapewnia jedna z uczestniczek sobotniej akcji Żaneta Banach. – Córka nie tylko nie wyrzuca śmieci, gdzie popadnie, ale też świetnie je segreguje oraz edukuje w tej kwestii i rówieśników, i dorosłych.

Głównym organizatorem „Sprzątania świata” nad Zalewem Koszyckim był Artur Łazowy ze Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych EFFATA. Altvater Piła wyposażył część uczestników w rękawiczki, worki, podstawił kontenery i zapewnił odbiór zebranych odpadów.

Akcja „Sprzątanie świata” nie kończy działań proekologicznych w Pile. Członkowie Klubu Dobrego Klimatu zapraszają mieszkańców do udziału w kolejnej edycji akcji „Wspólnie posprzątajmy Piłę”. 23 października uporządkowany zostanie las przy Dembowskiego i Półwiejskiej.

Zuzanna Błaszczyk-Koniecko
Altvater Piła