112 miliardów złotych na politykę społeczną w tym roku

Biznes Inwestycje kraj Polityka Wydarzenia

-Wsłuchując się w potrzeby ludzi znacząco zmieniliśmy na lepsze wiele obszarów funkcjonowania państwa – powiedziała minister Marlena Maląg, podsumowując w Sejmie ostatnie 6 lat kształtowania polityki rodzinnej.

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas 48. posiedzenia Sejmu RP podsumowała dokonania rządu Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy, w zakresie polityki społecznej i rodzinnej. Nakreśliła też bieżące działania w tym obszarze.

62 mld zł dla rodziców w tym roku

Minister Maląg podkreśliła, że to sprawne zarządzanie systemem finansów publicznych pozwoliło na wygospodarowanie środków finansowych na wiele programów, na które przed 2015 rokiem brakowało pieniędzy.

– Epidemia COVID-19 nie spowolniła realizacji tych programów – mówiła minister. – Nie tylko utrzymaliśmy je, ale stale je rozwijamy, wzbogacając o kolejne instrumenty. Stały się one swoistymi tarczami antykryzysowymi, wspierającymi tych, którzy bez interwencji państwa najprawdopodobniej nie poradziliby sobie sami, jak np. niektórzy seniorzy czy rodziny z dziećmi.

Minister Maląg podała konkretne kwoty. Tylko w bieżącym roku na takie rządowe programy, jak „Rodzina 500 plus”, „Dobry Start”, „Maluch plus” i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy zostaną skierowane 62 mld zł.

Łącznie na politykę społeczną w 2022 roku przeznaczymy 112 mld zł – podsumowała minister.

Już ponad 176 mld zł z „Rodziny 500 plus”

Program „Rodzina 500 plus” zmienił oblicze polskich rodzin. Od początku jego funkcjonowania, to znaczy od 1 kwietnia 2016 roku, do rodziców trafiło ponad 176 mld zł. To świadczenie pobiera 6,5 mln dzieci. – Wbrew niektórym opiniom nie powoduje on ubywania kobiet z rynku pracy – dowodziła minister Maląg. W III kwartale 2021 roku wskaźnik zatrudnienia kobiet wynosił 71,4 proc. Jego przyrost jest wyższy, niż średnia w pozostałych państwach UE.

Budżet programu „Dobry Start”, pomagającego finansowo w rozpoczynaniu roku szkolnego, w latach 2016-2021 wyniósł ponad 5,3 mld zł. Skorzystało z niego 4,4 mln uczniów.

– W tym roku przeznaczymy na ten cel 1,35 mld zł – dodała minister Maląg.

W rozwijanie sieci miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech za pomocą programu „Maluch plus” zainwestowaliśmy ponad 2 mld zł. Dziś takich miejsc jest ponad 211 tys., podczas gdy przed sześciu laty było ich jedynie 84 tys.

RKO i dopłaty do żłobków

Jednym ze sposobów na ucieczkę z pułapki niskiej dzietności jest ułatwianie rodzicom pogodzenia wychowywania dzieci z pracą zawodową. Służy temu wprowadzony od 1 stycznia tego roku Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. To 12 tys. zł, które rodzice mogą otrzymywać pobierając po 500 zł miesięcznie przez dwa lata, lub po 1 tys. zł przez rok.

Wpłynęło już ponad 440 tys. wniosków, spodziewamy się ich w tym roku ok. 615 tys. – mówiła minister Maląg. Poinformowała, że większość rodziców – bo 87 proc. – zdecydowała się na roczny okres świadczenia.

Dla dzieci, które nie kwalifikują się do RKO, będą dopłaty do żłobka, klubu dziecięcego czy niani, w wysokości 400 zł miesięcznie.

– Zaczniemy je wypłacać od 1 kwietnia, z wyrównaniem od początku roku – deklarowała minister.

Minister Marlena Maląg zwróciła też uwagę na fakt, że przekazanie świadczeń do obsługi przez ZUS usprawnia i skraca proces ubiegania się o nie oraz przynosi znaczne oszczędności finansowe.

Podsumowując wystąpienie sejmowe minister Maląg przypomniała o wsparciu udzielanym seniorom, obejmującym waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych oraz 13. i 14. emeryturę, a także o działaniach na rzecz rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.

– Budżet programu „Za życiem” powiększyliśmy do 6 mld zł – podkreśliła minister.

  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej