Widowisko „Sprawiedliwi” upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – Piła, 25 marca 2022.

Historia Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN przygotowało widowisko „Sprawiedliwi” upamiętniające Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Premiera spektaklu będzie miała miejsce 24 marca 2022 r. w Gdańsku. Przedstawienie w Pile odbędzie się następnego dnia (piątek, 25 marca) o godz. 18:00 w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” (plac Staszica 1). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Darmowe wejściówki są do odebrania w kasie biletowej „Fabryki Emocji”.

Założeniem „Sprawiedliwych” jest ukazanie historii Polaków, którzy narażali swoje życie, a często je tracili, chcąc pomóc szczególnie prześladowanym podczas II wojny światowej Żydom. Scenariusz nawiązuje do ustanowionego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów, który przypada 24 marca i zakłada ukazanie początków prześladowań Żydów w czasie okupacji niemieckiej.

Dramaturgia oparta jest o wiersze poetów takich jak: Konstanty Ildefons Gałczyński, Antoni Słonimski, Władysław Broniewski, Marian Hemar, Władysław Szlengel, Jeszajahu Szpigel, Icchak Kacenelson, Leopold Staff, Julian Tuwim. Do wszystkich utworów poetyckich, które pojawią się podczas widowiska, została napisana muzyka na kwartet wokalny i niewielki zespół instrumentalny w składzie: skrzypce, akordeon, klarnet i kontrabas, co stanowi nawiązanie do przedwojennych tradycji muzycznych. Podczas widowiska będzie można usłyszeć nowo zaaranżowane piosenki oraz specjalnie na tę okazję skomponowaną muzykę. Całość zostanie spięta głosem lektora, opowiadającego o wydarzeniach z tamtego okresu.

Twórcy widowiska:

Produkcja i kompozycja: Szymon Chyliński

Scenariusz i reżyseria: Artur Hofman

Grafika: Marcin Kamiński

Światło: Jacek Rogalewski

Dźwięk: Marcin Kowalczyk

Wykonawcy:

Skrzypce: Hanna Chylińska

Klarnet: Klaudia Cieszyńska

Kontrabas: Mateusz Kot

Akordeon: Paweł Wiśniewski

Sopran: Dorota Stefaniak

Alt: Maja Pałys

Tenor: Filip Cieszyński

Bas: Szymon Chyliński

Lektor: Krzysztof Bartoszewicz

Organizatorem wydarzenia jest IPN Warszawa, IPN Poznań oraz Regionalne Centrum Kultury w Pile.

Koordynator wydarzenia
Damian Jagła