„Nielubowski. Gdziekolwiek jestem…”

Kultura Najnowsze Regiony Wydarzenia Złotów
W wieleńskiej Mediatece otwarto wernisaż malarstwa, zmarłego w styczniu 2023r., Piotra Waśko, byłego burmistrza Wielenia i posła na Sejm. Chociaż Piotra nie ma już z Nami, to pozostał właśnie w Naszych sercach, ale też na swoich obrazach, na których pokazuje pełen wachlarz swoich zainteresowań.
Na wystawie można podziwiać ponad 30 obrazów, z których każdy opowiada swoją historię. Malarstwo dla Piotra Waśko, który malował pod pseudonimem „Nielubowski”, było dopełnieniem jego umiejętności postrzegania świata, jego piękna i harmonii. Było też dla niego sposobem na chwilę zapomnienia i relaksu.
Każdy obraz opowiada swoją wyjątkową historię… historię człowieka nietypowego, wrażliwego – od którego biła pozytywna energia. Jasne i zarazem żywe barwy, piękne widoki wzbudzają pozytywne emocje w odbiorcy. Sztuka Nielubowskiego łączy w sobie cechy impresjonizmu
i postimpresjonizmu, a jeszcze silniej koloryzmu i ekspresjonizmu.
Piotr Waśko, był człowiekiem, który bez wątpienia wpisał się w historię wieleńskiej kultury. Wernisaż pt. „Nielubowski. Gdziekolwiek jestem…”, to początek nowego projektu, który zrodził się w Nadnoteckim Centrum Kultury, a który ma za zadanie pokazać szerszej społeczności, prace i twórczość naszych mieszkańców, osób pochodzących Gminy Wieleń. Planujemy, że raz na kwartał uda nam się zebrać twórczość, którą warto zaprezentować. We wrześniu planujemy wystawę prac pani Zofii Wojciechowskiej.
Po wernisażu odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu pianistów pochodzących z Chin – CHEN JILIN oraz LI XIANZE. Artyści przenieśli nas do świata Stanisława Moniuszki oraz Modesta Musorgskiego. Znakomita publiczność fantastycznie przyjęła obu wykonawców, a “Obrazki z wystawy” Modesta Musorgskiego znakomicie wpisały się w klimat tego wieczoru.
Podczas trwania koncertu, w tle można było podziwiać twórczość Nielubowskiego – Piotra Waśko. Bez wątpienia stanowiły one dopełnienie tego niezwykłego koncertu. Wystawę będzie można oglądać w godzinach funkcjonowania Mediateki (ul. Jaryńska 7b, Wieleń) do
dnia 14 lipca 2023r.
Serdecznie zapraszamy.
Marcin Waśko / Dyrektor Nadnoteckiego
Centrum Kultury w Wieleniu