86 mln zł na dofinansowanie pobytu dzieci w żłobkach

Edukacja kraj Najnowsze Polityka Wydarzenia

Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie lub u dziennego opiekuna – chociaż weszło w życie 1 kwietnia br. – przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. W maju do podmiotów prowadzących placówki trafi w sumie 86 mln zł. To środki obejmujące dofinansowanie czterech miesięcy pobytu dzieci w instytucjach.

Dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie lub u dziennego opiekuna to do 400 zł miesięcznie na dziecko, które nie jest objęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym. Pieniądze trafiają bezpośrednio do podmiotu prowadzącego placówkę.

W maju do placówek opieki nad dziećmi trafi 86 mln zł

– W maju do podmiotów prowadzących żłobki, kluby dziecięce i do dziennych opiekunów trafi w sumie 86 mln zł. To środki obejmujące również wyrównanie od 1 stycznia br. Z tej kwoty 86 mln zł 20 mln zł to dofinansowanie za styczeń, 21 mln zł – za luty, 22,3 mln zł – za marzec, a 22,7 mln zł – kwiecień – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje minister, dofinansowanie przyznano już na niemal 62 tys. dzieci.

Pomoc w godzeniu życia rodzinnego z pracą

Godzenie życia rodzinnego z codzienną pracą zawodową to często spore wyzwanie dla rodziców – szczególnie gdy pociecha jest jeszcze mała – a zapewnienie fachowej opieki wiąże się nierzadko ze znacznymi kosztami.

– Właśnie dlatego 1 stycznia br. uruchomiliśmy rodzinny kapitał opiekuńczy, a z początkiem kwietnia – dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym czy u dziennego opiekuna. Dopłacamy do opieki nad dziećmi, ponieważ zależy nam, by każdy, kto zdecyduje się na powierzenie opieki nad swoim dzieckiem np. żłobkowi, klubowi dziennemu czy dziennemu opiekunowi – miał taką możliwość – podkreśla minister Marlena Maląg. 

Rodzinny kapitał opiekuńczy to nawet 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia – niezależnie od dochodów. Pieniądze wypłacane są po 500 zł co miesiąc przez okres dwóch lat lub po 1 tys. zł miesięcznie przez rok.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski zarówno o rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i o dofinansowanie pobytu w żłobku, można składać tylko drogą elektroniczną przez:

  • portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczną.

Ważna informacja dla rodziców! W przypadku złożenia wniosku o dofinansowanie pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do końca maja br. – będzie ono przysługiwało z wyrównaniem od 1 stycznia br.