Ostrzegamy! To kolejna próba oszustwa! UWAGA NA FAŁSZYWE WIADOMOŚCI E-MAIL!

Biznes Interwencje kraj Na sygnale Najnowsze Piła Wydarzenia

Docierają do nas informacje, że w naszym regionie zarówno mieszkańcy jak i przedstawiciele różnych firm oraz instytucji dostają podejrzane wiadomości mailowe. Ostrzegamy! To kolejna próba oszustwa!

Na początku maja informowaliśmy o nowych metodach oszustw, w których przestępcy podszywają się za przedstawicieli Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP, a nawet samego Komendanta Głównego Policji. W ostatnim czasie wskazane wiadomości dotarły na skrzynki mailowe mieszkańców naszego regionu. Przypominamy i ostrzegamy! Jest to kolejna próba oszustwa!

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega:

  • Wysyłane wiadomości drogą elektroniczną, które informują o wezwaniu na Policję są kolejną próbą oszustwa. 
  • Nawiązanie korespondencji z autorem wiadomości może skutkować otrzymaniem plików lub linków, które mogą zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera.
  • W dalszym etapie oszuści będą żądać okupu za odblokowanie komputera.

Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali. Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyskasz kontrolę nad komputerem.

Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. W przypadku zablokowania komputera pomocy możesz też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.

Przykładowe treści wysyłane za pośrednictwem wiadomości mailowych:

KPP Piła

fot. iStock