9 miliardów na modernizację służb mundurowych

Najnowsze Piła Polityka Wydarzenia

PIŁA. W Pile gościł dzisiaj  sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker. Spotkał się z dziennikarzami i kandydatami PiS  do rady miasta, powiatu i sejmiku województwa. Mówił przede wszystkim o ustawie modernizacyjnej służb mundurowych. Nawiązał również do  – póki co  – bezowocnych rozmów ministra Brudzińskiego ze związkowcami, udzielił też poparcia posłowi RP i kandydatowi na prezydenta  Piły Marcinowi Porzuckowi. Poseł natomiast odniósł się do skandalicznego incydentu z  pomnikiem Jana Pawła II i zaskakującej decyzji obecnego prezydenta Piotra Głowskiego.

Już na samym początku Paweł Szefernaker przypomniał:

W 2015 roku szliśmy do wyborów z programem przywrócenia bezpieczeństwa w Polsce. W MSWiA zaraz po wygranych wyborach, dzięki determinacji pana ministra Błaszczaka powstał program modernizacji służb mundurowych, czyli Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.  Na lata 2017- 2020 na program ten w skali kraju zabezpieczono 9 miliardów złotych. Z czego 6 mld to środki dla Policji. Przeważająca część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na podwyżki dla funkcjonariuszy, ale również  na modernizację infrastruktury, z której oni korzystają.

Jak zauważył Szefernaker, zwłaszcza w kwestii infrastruktury są duże zaniedbania, gdyż w latach 2009-2015  ?nie były podejmowane inwestycje modernizacyjne na taką skalę,  jaka była wówczas potrzebna?. 

-W związku z tym dzisiaj trzeba jeszcze  w bardzo wielu miejscach stworzyć funkcjonariuszom warunki pracy na miarę XXI wieku– dodał.

 

Realizowany obecnie program to również kwestia przywracania posterunków policji. Za czasów poprzednich rządów zlikwidowano 400 z 800  komisariatów. Obecnej władzy do tej pory udało się przywrócić 80  z nich. W program wpisuje się również budowa nowej Komendy Powiatowej Policji w Pile oraz modernizacja Komendy Powiatowej PSP w Pile.

– Dzięki środkom zabezpieczonym przez posłów PiS w poprawce do budżetu państwa na ten rok, 150 tys. zł przekazano także na poprawę warunków pracy funkcjonariuszy  JRG przy Lelewela– zaznaczył minister.

Środki z budżetu państwa trafiły również do gmin Białośliwie, Miasteczko Kraj., Wyrzysk, Stara Łubianka, Kaczory, Ujście oraz do  Kruszewa i Wiktorówka.

Zapytany o protest służb mundurowych Paweł Szefernaker odpowiedział:

– Wiele rozmów ze związkami minister Brudziński już przeprowadził. Zaproponował porozumienie, jednak związkowcy wskazują na dużo większe potrzeby. Te rozmowy będą kontynuowane. Ja tylko przypomnę, że od 2015 do 1 stycznia 2019 roku wynagrodzenie w Policji wzrośnie średnio o 850 złotych.  

W podsumowaniu swego wystąpienia minister stwierdził: – PiS stawia na bezpieczeństwo i realizuje program,  z którym szło do wyborów.  Potrzebna jest jednak lepsza współpraca z samorządem.  Dlatego cieszę się, że mogę poprzeć kandydaturę pana posła Marcina Porzucka. Młodego, kreatywnego człowieka, dobrego ambasadora Piły, powiatu pilskiego i tej części Wielkopolski. Człowieka, który wie, jak ważna jest kwestia bezpieczeństwa patrząc z poziomu samorządu.

***

Tymczasem Marcin Porzucek nawiązał do  dwóch bulwersujących tematów. Jeden z nich dotyczy sprzedaży obiektów sportowych Tarczy.  -Według pewnych informacji pan prezydent Głowski chce oddać Tarczę. Ja pragnę zapewnić wszystkich zainteresowanych, że zrobimy wszystko, by ci którzy z Tarczy obecnie korzystają, mogli nadal z niej korzystać. To jest wyłącznie inicjatywa ratusza. Mam nadzieję, że uda nam się powstrzymać zakusy pana prezydenta.

Poseł nawiązał również do skandalicznego incydentu związanego   z obrzuceniem  jajkami pomnika Jana Pawła II.

-Wszystko wskazuje na to, że w dużej mierze  zawiniły służby podległe prezydentowi.  Kilka dni wcześniej straż miejska widziała na monitoringu ten incydent. Czy przekazali tę informację panu prezydentowi ? tego nie wiem. Jeśli tego nie zrobiła to mamy do czynienia z zaniedbaniem urzędniczym. W każdym razie bierność straży miejskiej jest bulwersująca. A całe zdarzenie pokazuje, ze pan prezydent nie radzi sobie z nadzorem nad podległymi sobie służbami.

***

 Kilka godzin po konferencji odbyła się debata prezydencka, podczas której poseł Marcin Porzucek poruszył oba tematy z prezydentem Głowskim.

Odnośnie  pomnika włodarz odpowiedział: -W tej chwili Policja prowadzi w tej sprawie postępowanie. Jeśli ktoś nawalił, to zostanie nie tylko ukarany ale i z pewnością zwolniony, ale na razie takiej wiedzy nie mamy. Jestem zdziwiony, że wie pan coś więcej niż Policja.

I w kwestii Tarczy:  -Nie mówi pan o Tarczy, a prawdopodobnie o strzelnicy, a to jest zupełnie inny obiekt (Tarcza jest w tej chwili w zarządzie Agencji Mienia Wojskowego). Na razie nie  podjęto żadnych decyzji. Obiekt ten wybudowaliśmy za mnóstwo pieniędzy i jedyny z nim problem to taki, że do tej pory użytkownicy nie chcieli w tym partycypować. Dla około setki ludzi w ciągu miesiąca utrzymanie strzelnicy kosztuje nas rocznie pół miliona złotych. I tu jest pytanie, czy my sami mamy się na to składać? Uważam, że jeżeli jest chęć, a taka chęć jest składana przez Policję, żeby się tam szkolić, żeby służby państwowe mogły z tego korzystać – to odpowiem pozytywnie. 

 (WM)