99 lat po Cudzie na Wisłą

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Dzisiaj przypada Święto Wojska Polskiego. Jest ono obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 15 sierpnia to także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane również świętem Matki Boskiej Zielnej.

Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego – z udziałem 104 Batalionu Logistycznego Ziemi Wałeckiej z Wałcza – odbyły się  na Placu Zwycięstwa.

“15 sierpnia w szczególny sposób pamiętamy o żołnierzach: tych, którzy w 1920 roku powstrzymali bolszewików podczas Bitwy Warszawskiej, o tych, dzięki którym Polska jest niepodległym krajem oraz o tych, którzy obecnie pełnią służbę w polskiej armii i strzegą naszego bezpieczeństwa”  – napisała na jednym z portali społecznościowych, uczestnicząca w uroczystości poseł Marta Kubiak.

***

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen.broni Stanisława Szeptyckiego z 4 sierpnia 1923 roku. Czytamy w nim:

“W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski. 

Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny światowej,  w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października), dla upamiętnienia chrztu bojowego 1 Dywizji Piechoty im.Tadeusza Kościuszki pod Lenino. W latach 1990?1992 święto obchodzono 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Ustawa sejmowa z 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
(Red.)
 Źródło: pl.wikipedia.org
 Fot. M.Kubiak (fb)