PIŁA. Niezapominajkę, myosotis.L., niepozorny kwiatek, którego 13 gatunków występuje w Polsce z najpopularniejszą ? Myosotis sylvatica, niezapominajką leśną wziął przed laty ?na warsztat? Andrzej Zalewski, nieżyjący już redaktor radiowej Jedynki prowadzący ?Eko-Radio?.
I tak od 2002 roku 15 maja w Polsce obchodzone jest święto przyrody i ekologii Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto ma na celu promowanie walorów przyrodniczych, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc historycznych i sytuacji. Święto ma przypominać o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej i wielkiej Ojczyzny”.
Idea głoszona przez redaktora Zalewskiego padła w Pile na podatny grunt ? uczestnicy grupy Ekologia i Ochrona Środowiska Uniwersytetu Trzeciego Wieku kierowanej wówczas przez panią Marię Andrzejewską postanowili nadać ŚWIĘTU NIEZAPOMINAJKI nowy, bardziej turystyczny wymiar. Namówili do współpracy Nadleśnictwo Zdrojowa Góra i rowerzystów z Pilskiego PTTK.
Efektem współpracy jest coroczny rajd i w tym roku organizatorzy także zapraszają na wycieczkę rowerową w ramach VI Rajdu PILSKIEJ NIEZAPOMINAJKI, 15 maja, we środę, o godzinie 10.00 na plac Zwycięstwa. Pojedziemy przez Leszków, Kalinę, Byszki, śluzę Byszki, Motylewo do siedziby Nadleśnictwa, trasa liczy około 24 kilometrów. Proszę się nie bać ? każdy da radę, tempo dostosujemy do możliwości uczestników. Każdy z uczestników jedzie na własną odpowiedzialność, wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę bowiem ? jak mówią w Norwegii ? nie ma zlej pogody, jest tylko złe ubranie. Na mecie, w ogrodach Nadleśnictwa Zdrojowa Góra ognisko ? ale kiełbaski proszę zabrać z domu, słodycze również mile widziane…
I jeszcze dwie uwagi na zakończenie ? pierwsza: od tego roku rajd zyskał imię Krystyny Szymańskiej, zmarłej w 2018 roku słuchaczki UTW, która na zdjęciach utrwalała działania uniwersytetu. I druga: w ubiorach uczestników spotkania muszą być niebieskie elementy ? bluzka, chusteczka, sweterek, tak pod kolor niezapominajki, bohaterki wycieczki…
Jan Balcerzak