Szkolenie Terytorialsów w Kobylinie

Najnowsze Regiony Wydarzenia

KOBYLIN. W dniach 1-2 czerwca żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty OT ze Śremu wyjdą poza dobrze znane rejony poligonu i strzelnicy, a szkolić się będą z taktyki oraz ratownictwa wodnego w Kobylinie, w powiecie krotoszyńskim.

 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej w tej chwili liczy już ponad 1000 żołnierzy, a już od blisko roku prowadzi intensywne szkolenia. Jednak dotychczasowe ćwiczenia odbywały tylko na poligonach oraz strzelnicach. To jednak wkrótce ulegnie zmianie ponieważ w najbliższy weekend 1-2 czerwca żołnierze 124 batalionu lekkiej piechoty ze Śremu wchodzącego w skład 12 Brygady OT wyjdą ze ?strefy komfortu? i szkolić się będą w mniej wojskowych warunkach. Opuszczą znane im dobrze rejony poligonu i strzelnicy a rozpoczną szkolenie pośród ludności cywilnej. Jako rejon ćwiczeń wybrali Kobylin w powiecie krotoszyńskim.

Jak więc wyglądało będzie wyglądało pierwsze takie szkolenie? Ćwiczenia skoncentrowane będą na ratownictwie wodnym oraz taktyce.
Teren ćwiczenia został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ powiat krotoszyński znajduje się rejonie odpowiedzialności dowodzonego przeze mnie batalionu. Żołnierze będą się szkolić z ratownictwa wodnego oraz obsługi łodzi patrolowych a także z umacniania wałów przeciwpowodziowych. Ponadto ćwiczone będą rutynowe działania patrolowe w składzie ?wspaniałej dwunastki? jak nazywana jest składająca się z 12 żołnierzy sekcja lekkiej piechoty – informuje ppłk Tomasz Woźniak koordynator szkolenia i jednocześnie dowódca 124 batalionu ze Śremu.

Zakres szkoleń, które odbędą się w najbliższy weekend ścisłe wpisuje się w charakter działania Wojsk Obrony Terytorialnej.  Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie wojny żołnierze będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będą stanowić główną siłę. WOT jest formacją składająca się w większości z ochotników. Do głównych zadań nowego rodzaju sił zbrojnych w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych.

kpt. Marcin Misiak

Zdjęcia pochodzą z poprzednich szkoleń