Jakie odblaski należy nosić i gdzie je umieszczać?
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie. Zaleca się umieszczać odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że elementy te są widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę pojazdu z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierującemu wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Pamiętajmy o tym, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiary wypadku, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.
Wyjątek dotyczący noszenia odblasków
W przepisach przewidziano wyjątek odnośnie noszenia odblasków. Mianowicie pieszy może poruszać się poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeśli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Odblaski nie są też wymagane w strefie zamieszkania ? tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Jaka kara za niestosowanie się do obowiązującego przepisu?
Za niestosowanie się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym grozi mandat w wysokości nawet 100 złotych, ale przede wszystkim utrata zdrowia lub życia.
Nie zapominajmy zatem o odblaskach, które mogą uratować nam życie, bo widoczny ? znaczy bezpieczny!
KPP Złotów