Na zakazie i na promilach – policjanci przewrali niebezpieczna jazdę

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Wczoraj policjanci z powiatu złotowskiego zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy kierowali jednośladami pomimo posiadania aktywnego, sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo jeden z nich był kompletnie pijany. Obu kierowców czekają teraz surowe konsekwencje prawne.

Pierwszy z nich to mieszkaniec gminy Lipka, który jadąc rowerem miał widoczne problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy. W trakcie kontroli drogowej okazało się, że mężczyzna ten ma sądowy zakaz prowadzenia jednośladu. Jakby tego było mało, badanie stanu trzeźwości 55-latka wykazało, że ma on w swoim organizmie blisko dwa promile alkoholu – informuje podkom. Maciej Forecki, oficer prasowy KPP w Złotowie.

Kolejny zatrzymany kierowca to 39-letni mieszkaniec gminy Okonek. Jechał motorower pomimo sądowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wydanego przez Sąd Rejonowy w Złotowie, a obowiązującego do grudnia 2023 roku.

Nietrzeźwi użytkownicy dróg, zarówno kierujący pojazdami, jak również piesi i rowerzyści, stwarzają realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Złotowscy policjanci prowadzą wielokierunkowe działania mające na celu ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu, w tym wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierujących i kampanie medialne. Niestety problem kierujących po alkoholu na naszych drogach wciąż istnieje – mówi podkomisarz Forecki.

Policja apeluje do kierujących pojazdami, aby wybierając się w podróż zawsze byli wypoczęci i trzeźwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, istnieje możliwość wykonania badania trzeźwości na własną prośbę w każdej jednostce Policji. Policjanci wyposażeni są w najnowocześniejszy sprzęt do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu i na każde żądanie sprawdzą trzeźwość kierowcy.

-Należy również reagować w sytuacji, gdy widzimy osobę nietrzeźwą wsiadając za kierownicę samochodu lub na rower. Taka postawa to nasz społeczny obowiązek. Powinno się wówczas podjąć działania zmierzające do nie dopuszczenia takiej osoby do kierowania pojazdem, a w sytuacji, gdy okaże się to niemożliwe, niezwłocznie powiadomić Policję. Pamiętajmy, w ten sposób możemy uratować ludzkie życie, zapobiec tragedii i zmniejszyć ilość ofiar wypadków drogowych – dodaje Maciej Forecki

Kierowco pamiętaj!

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Natomiast za złamanie zakazu sądowego grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

(Red.)/ Źródło: KPP Złotów