Mundurowi z wizytą na zimowisku

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Ferie zimowe, to czas przerwy od nauki. Aby wypoczynek był bezpieczny jak każdego roku,  w tym okresie policjanci z jednostki w Wałczu spotykają się z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na zorganizowanych zimowiskach na terenie powiatu. Tym razem z uwagi na dodatnie temperatury powietrza mundurowi i strażacy głównie skupili się na temacie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i ogólnemu bezpieczeństwu.

 W spotkaniu uczestniczyła blisko stuosobowa grupa dzieci korzystająca z zimowiska zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 1 w Wałczu. Policjanci rozpoczęli spotkanie od uświadomienia dzieciom jak ważna jest znajomość i umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Mundurowi przytoczyli żywe przykłady tzw. „Małych bohaterów”, gdzie to właśnie dzieci niosły pomoc dorosłym, często członkom swoich rodzin. Chwalili dzieci za ich opanowanie i umiejętne powiadamianie służb ratunkowych oraz samą pomoc.

Później uczestnicy zimowiska, zebrani w sali gimnastycznej szkoły po części teoretycznej przeprowadzonej przez strażaka pod okiem mundurowych ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach oraz opatrywanie ran. Pomimo dodatnich temperatur i braku śniegu policjanci i strażacy przypomnieli  o niebezpieczeństwach związanych z wchodzeniem na zamarznięte zbiorniki wodne i jazdą na sankach w pobliżu dróg.

Ponadto policjanci zwrócili uwagę na bezpieczne poruszanie się po drogach i chodnikach zachęcając do używania elementów odblaskowych. Młodzi ludzie dowiedzieli się także co to takiego „cichy zabójca”, czyli groźny dla życia i zdrowia tlenek węgla. Ważnym elementem spotkania była nauka właściwego powiadamiania służb ratunkowych o zaistniałym zdarzeniu.

Podczas ćwiczeń dzieci wcielały się w rolę osób zgłaszających zdarzenie na numer telefonu alarmowego 112. Przy okazji policjanci przypominali, że telefony alarmowe nie są dla zabawy i żartu. Dzięki Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych            w Wałczu, była możliwość zakupu specjalnych fantomów przeznaczonych do ćwiczeń dla najmłodszych, które na spotkanie przynieśli policjanci.

Asp. Beata Budzyń/KPP Wałcz