Po rozgrzewce na plaży morsy zanurzyły się w jeziorze Sarcze. Jak widać na zdjęciach – humory dopisywały. Po kilkunastu minutach niektórzy udali się do sauny, a inni wprost do ogniska, gdzie czekała grochówka i kiełbaski. Morsy po wygrzaniu się w saunie dołączyły do uczestników zabawy przy ognisku.
Celem akcji było zwiększenie świadomości związanej ze zmianami klimatu poprzez wydawanie posiłków w naczyniach papierowych i zastosowaniu sztućców drewnianych. Dla organizatorów ważnym jest również propagowanie morsowania, jego zalet zdrowotnych, szczególnie dla regulacji układu krążenia, ciśnienia krwi i reumatologii.
Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie, z powodu powolnego tempa ich rozkładu. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.
Następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego zostaną do 2021 roku objęte zakazem sprzedaży w UE:
Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
Talerzyki i inne naczynia
Słomki do napojów
Patyczki do uszu
Rączki do balonów
Tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.
Współorganizatorzy, wolontariusze i osoby dzięki, którym realizacja wydarzenia była możliwa to: Fundacja Kuźnica, Komisja Europejska w Polsce WOLF TEAM, 4Active Centrum Fitness & Squash, Marcin Ćwirzeń, Dariusz Łastowski, Renata Kamińska, Kasia Stefaniak, Jenifer Marciniak oraz Remigiusz Wojtera.
Remigiusz Wojtera
Fot. MiG Trzcianka, Zbigniew Waliński, Remigiusz Wojtera