Morsowali z przesłaniem

Najnowsze Trzcianka Wydarzenia
TRZCIANKA. Kuźnica Morsowania w Trzciance przyciągnęła blisko stu uczestników z Trzcianki, Poznania, Piły, Czarnkowa, Wielenia, Szydłowa, Radosiewa, Lubonia i innych. Był również gość z Ukrainy. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością pani Dominika Wiśniewska, Zastępca Burmistrza Trzcianki oraz pan Robert Matkowski, radny Rady Miejskiej Trzcianki. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe upominki.

Po rozgrzewce na plaży morsy zanurzyły się w jeziorze Sarcze. Jak widać na zdjęciach – humory dopisywały. Po kilkunastu minutach niektórzy udali się do sauny, a inni wprost do ogniska, gdzie czekała grochówka i kiełbaski. Morsy po wygrzaniu się w saunie dołączyły do uczestników zabawy przy ognisku.

Celem akcji było zwiększenie świadomości związanej ze zmianami klimatu poprzez wydawanie posiłków w naczyniach papierowych i zastosowaniu sztućców drewnianych. Dla organizatorów ważnym jest również propagowanie morsowania, jego zalet zdrowotnych, szczególnie dla regulacji układu krążenia, ciśnienia krwi i reumatologii.

Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi przepisami stanowią 70% wszystkich odpadów morskich. Tworzywa sztuczne gromadzą się w morzach, oceanach i na plażach, w UE i na świecie, z powodu powolnego tempa ich rozkładu. Pozostałości tworzyw sztucznych znajdowane są w organizmach morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, także w organizmach ryb i skorupiaków, a zatem w łańcuchu pokarmowym człowieka.

Następujące produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego zostaną do 2021 roku objęte zakazem sprzedaży w UE:
Sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki)
Talerzyki i inne naczynia
Słomki do napojów
Patyczki do uszu
Rączki do balonów
Tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Współorganizatorzy, wolontariusze i osoby dzięki, którym realizacja wydarzenia była możliwa to: Fundacja Kuźnica, Komisja Europejska w Polsce WOLF TEAM, 4Active Centrum Fitness & Squash, Marcin Ćwirzeń, Dariusz Łastowski, Renata Kamińska, Kasia Stefaniak, Jenifer Marciniak oraz Remigiusz Wojtera.

Remigiusz Wojtera

 Fot. MiG Trzcianka, Zbigniew Waliński, Remigiusz Wojtera