Jest kredyt na oddłużenie pilskiego szpitala. Placówka wyjdzie na prostą…

Inwestycje Najnowsze Piła Wydarzenia Zdrowie
PIŁA. Powiat Pilski podpisał umowę kredytową dla Szpitala Specjalistycznego w Pile. Jej wartość – to 20 mln złotych. Preferencyjny kredyt udzielił państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego, który pomaga m.in. w restrukturyzacji placówek służby zdrowia.
 
 -Szpital Specjalistyczny w Pile przechodzi kolejny etap restrukturyzacji, której celem jest unowocześnienie i racjonalizacja jego funkcjonowania.  Kredyt oddłużeniowy jest do tego niezbędny. Pozwoli wyjść szpitalowi na prostą, spłacić zaległe zadłużenie, które generuje wysokie odsetki i obsłużyć bieżące płatności –  informuje Eligiusz Komarowski, Starosta Pilski.
Kredyt –  jak dodał starosta – został udzielony na 20 lat, na korzystnych warunkach. Pozwoli spłacić zaległe zadłużenie, które narastało w szpitalu latami oraz uregulować tzw.płatności wymagalne (bieżące). Dzięki temu będzie można dalej modernizować i usprawniać funkcjonowanie szpitala.
Przypomnę, że w ciągu minionych 5 lat w placówce poczyniono inwestycje rzędu ponad 37 mln zł, kiedy za poprzedniej ekipy rządzącej w 4 lata zainwestowano tu jedynie 14 mln. Naszym celem jest zniwelowanie wieloletnich zaniedbań sprzętowych i inwestycyjnych – kontynuuje starosta. -Kiedy Wojciech Szafrański w sierpniu 2019 r. obejmował stanowisko dyrektora szpitala, placówka miała ok. 9 mln straty (31.07.2019 r). Plan naprawczy, który wprowadził i zmiana sposobu zarządzania przyniosły efekty. Na koniec 2019 r. strata szpitala zmniejszyła się już o 3 mln zł.
Wojciech Szafrański, dyrektor szpitala:
– Dziękuję Zarządowi Powiatu i radnym, którzy przyjęli plan naprawczy szpitala i jednogłośnie głosowali za poręczeniem tego kredytu. Dynamika zmian w szpitalu, zwłaszcza dywersyfikacja dochodów spowodowała, że udało nam się je zwiększyć o 7 procent. A dążymy do tego, by szpital pełnił specjalistyczne usługi onkologiczne oraz zapewnił pełen pakiet usług pacjentom. Naszym głównym zadaniem jest ratowanie zdrowia i życia pacjentów,  a także realizacja obowiązkowych świadczeń. Ale koszty pracy rosną, procedury medyczne są coraz droższe. Pandemia z kolei zmusiła nas do przesunięcia pewnych planów w restrukturyzacji. Dzięki kredytowi możemy wykonać kolejny krok.
Pilski szpital obsługuje blisko 500 tysięcy pacjentów, nie tylko z powiatu pilskiego, ale z całej północnej Wielkopolski.

 

(Red.) /(fb)

 Fot. Agnieszka Norkowska