Jeśli nie wiadomo kto ma rację, to rację ma obywatel – czyli ?TARCZA SZEJNFELDA?!

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Polityka Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów
   Senator Adam Szejnfeld przygotował projekt ustawy mającej na celu wsparcie obywateli, pracodawców i pracobiorców w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19. Można ją zatem nazwać: ?Tarcza Szejnfelda?.
   Ustawa zawiera rozwiązania składające się na trzy obszary regulacji:
1. Propozycje proobywatelskie – domniemania generalne.
2. Utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorców.
3. Utrzymanie stanu zatrudnienia pracowników w firmach.
   Wśród rozwiązań, jakie znalazły się w projekcie są m.in. i takie całkowicie nowe, których nie przewidują dotychczasowe tarcze antykryzysowe rządu PiS. Do nich zaliczyć należy przede wszystkim przepisy proobywatelskie.

?Jeśli nie wiadomo kto ma rację, to rację ma mieć obywatel! ? uważa senator Adam Szejnfeld i proponuje wprowadzenie do polskiego systemu prawa proobywatelskich domniemań.

Byłoby to m.in.:
   1.Domniemanie milczącej zgody organu ? rozwiązanie to ma na celu przyspieszenie załatwiania spraw obywateli przez administrację publiczną. Przepis rozstrzyga, że jeśli w określonym ustawowo terminie organ nie rozstrzygnie decyzją sprawy obywatela, to będzie się rozumiało, że załatwił daną sprawę pozytywnie (milcząco). Do zastosowania tego rozwiązania nie będą potrzebne tzw. przepisy szczególne.
   2. Domniemanie pozytywnej odpowiedzi w przypadku powszechnej interpretacji indywidualnej ? Przepis przewiduje prawo do uzyskania interpretacji indywidualnej (odpowiedz organu administracji na zapytanie obywatela) przez każdą osobę, która ma zrealizować obowiązek publiczno-prawny. Interpretacja ta ma być wydana w
określonym ustawowo czasie i jeśli termin ten nie zostanie dochowany, to będzie uważało się, że sprawa z zapytania obywatela została zaopiniowana pozytywnie.
   Ustawa ma 48 stron i oczywiście przewiduje także wiele innych regulacji prawnych. Na przykład senator Adam Szejnfeld proponuje zwolnienia podatkowe i składkowe przedsiębiorców, ale nie tylko dla firm jednoosobowych i po części dla mikroprzedsiębiorców, jak jest to w propozycjach rządowych, lecz również dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także dla tych największych przedsiębiorstw, ale tutaj w miejsce zwolnień proponuje odroczenia, czyli tzw.
1.Wakacje podatkowe,
2.Wakacje składkowe oraz
3.Wakacje kredytowe.
   Co bardzo ważne, w ustawie senatora Adama Szejnfelda są też zupełnie nowe rozwiązania dla przedsiębiorstw i ich pracowników, które do tej pory nie były podejmowane i rozpatrywane, na przykład:
1.Rekompensaty finansowe dla firm zamykanych lub ograniczających działalność ze względu na władczą decyzję organów administracji rządowej.
2. Prawo zawieszania działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorstwa.
3. Zasiłek chorobowy płatny od 1 dnia przez ZUS, a nie przez pracodawcę.
4. Rozwiązania mające ułatwić przetrwanie firm w specjalnych strefach
ekonomicznych, czy
5. Ułatwienia w utrzymaniu stanu zatrudnienia pracowników, w tym pochodzących z zagranicy.
   Pod ustawą zebrano wymaganą liczbę podpisów senatorów, skutkiem czego ustawa zostanie obecnie skierowana do konsultacji społecznych, a następnie do prac legislacyjnych w Senacie.
   UWAGA: Szerszy opis wszystkich propozycji przedstawiono w załączniku, będącym integralną częścią niniejszej informacji prasowej.
Anna Karmowska
Dyrektor Biura Senatorskiego
Biuro Adama Szejnfelda