Wyloguj się do lasu i… odwiedź Nadleśnictwa Sarbia i Krucz

Czarnków Najnowsze Podróże Wydarzenia

Zapraszamy do odkrywania kolejnych miejsc w ramach cyklu artykułów „Wyloguj się do lasu”! Tym razem zaproponujemy  Państwu tereny nadleśnictw: Sarbia i Krucz – idealne na weekendowy wypad z Piły.

   Jadąc z Piły do Czarnkowa główną drogą warto skręcić do zabytkowej siedziby Nadleśnictwa Sarbia. Niegdyś był to budynek pruskiej administracji leśnej i otacza go ponad 250-letni park. Na tym terenie znajduje się również pomnik przyrody „Aleja Bukowa”, który tworzy 400 okazałych drzew. Jest to niewątpliwa perełka przyrodnicza nadleśnictwa. Została ona założona w 1825 r. przez żonę właściciela majątku w Jabłonowie – von Kegla, jako element łączący park z lasem. Kiedyś „Aleja Bukowa” stanowiła część 7-hektarowego parku w stylu angielskim, okalającego neoklasyczny dworek w Jabłonowie. Aleja łączy „altanki” z drzew lipowych, które wykonano na obu jej końcach. To doskonałe miejsce do wycieczek pieszych i rowerowych.


Aleja bukowa Fot. Zenon Jasiński

   Przemieszczając się dalej, na południowy zachód pilskiej dyrekcji, w międzyrzeczu dolin Noteci i Warty, rozpościera się zwarty kompleks leśny – Puszcza Notecka. Jest to również największy w Polsce obszar wydm śródlądowych, które dzisiaj mają postać pagórków pokrytych roślinnością. Wydmy pokryte są w większości jednowiekowym, głownie sosnowym, lasem. Wiele elementów przyrody Puszczy Noteckiej ma statut pomników przyrody m.in. pojedyncze wiekowe drzewa, aleje drzew, głazy narzutowej. Bogactwo krajobrazu podkreślają liczne jeziora oraz piękne doliny rzek. Razem tworzą teren niezwykle atrakcyjny nie tylko przyrodniczo, lecz także turystycznie. Dlatego tez na tym terenie wytyczone zostały szlaki turystyczne, piesze, rowerowe i do jazdy konnej.

   P

Puszcza Notecka Fot. Małgorzata Ginter

   Perełką turystyczną tego terenu są lasy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie neorenesansowego zamku Hochbergów oraz zabytkowej Masztalarnii, która po modernizacji pełni funkcję Centrum Promocji Lasów Państwowych.  Okolica ta nazywana jest Szwajcarią Czarnkowską, co wskazuje na wyjątkowe walory tego terenu: wzniesienia i pagórki porośnięte lasami. Czekają tutaj na turystów dwie ścieżki przyrodniczo-leśne, stanowiące dobrze oznakowane pętle różnych długości z przygotowanymi miejscami do odpoczynku. Nieopodal tego miejsca można zobaczyć zagrodę dziczą oraz skorzystać z punktu widokowego, żeby podziwiać malowniczą Dolinę Noteci. Ponadto stąd już tylko kilka kilometrów dzieli nas od jeziora w Lubaszu, nad którym znajduje się strzeżone kąpielisko.

Widok z punktu widokowego w Nadleśnictwie Krucz Archiwum Nadleśnictwa Krucz

Wzdłuż Doliny Noteci na miłośników turystyki rowerowej czeka blisko 40-kilometrowa trasa, z Piły do Czarnkowa.

Wstań z kanapy, odłóż telefon, odpowiednio się przygotuj i…. wyloguj do lasu!

 

Dominika Nadolna, rzecznik RDLP w Pile

 Fot. Masztalarni – S. Kmiecik