Alicja i Karol wyjadą na studia do Nowego Jorku

Edukacja Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Dwójka utalentowanych polskich studentów będzie studiować na jednej z najbardziej renomowanych nowojorskich uczelni. To Alicja Ładzińska i Karol Handzel. Dzisiaj w pilskim starostwie oboje odebrali promesy stypendialne.

Zarówno Alicja jak i Karol otrzymają stypendia w wysokości 40 tysięcy złotych.

 -Za sprawą Polskiej Fundacji Narodowej i Narodowego Instytutu Wolności  udało nam się zorganizować stypendia dla dwójki polskich studentów, którzy pojadą do nowojorskiego Baruch College, gdzie nie tylko będą zdobywać wiedzę, ale również staną się ambasadorami Polski w Ameryce – podkreśla Miłosz Manasterski, wiceprezes Fundacji CMP.

Fundacja CMP – na co zwraca uwagę Manasterski – w swoich działaniach kieruje się myślą budowania mostów pomiędzy Polakami w Polsce i Polkami za granicą. Alicja i Karol przebywając w USA, takowe właśnie mosty również będą budować. Oczywiście metaforycznie.

-Do Stanów pojadą osoby bardzo zdolne, utalentowane  i zmotywowane, by osiągnąć sukces i budować relacje międzynarodowe dla dobra Polski. Bo im więcej mostów zbudujemy z USA, tym Polska będzie bezpieczniejsza, a jej pozycja międzynarodowa mocniejsza – dodaje wiceprezes CMP.

 Alicja Ładzińska, rodowita pilanka studiuje na Uniwersytecie Gdańskim Międzynarodowe Stosunku Gospodarcze. Swoją przyszłość zamierza związać z biznesem.

Nie mogę się doczekać wyjazdu. Zawsze marzyłam, żeby wylecieć do Stanów. Nie wiedziałam, że taką szansę dostanę, i że będą mogła tam kontynuować naukę.

Karol Handzel ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim. Od ubiegłego roku kontynuuje naukę na studiach magisterskich na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Warszawie.

Myślałem, że na stypendia jestem już za stary (śmiech). Ale jestem bardzo zaskoczony i bardzo zadowolony, że będę mógł odwiedzić Stany Zjednoczone. Zapoznać się z ich system prawnym, społecznym i ekonomicznym. Jest to jednak kraj o innej kulturze i  innym systemie prawnym. Mam nadzieję, że zdobytą tam wiedzę będą mógł w przyszłości wykorzystać w Polsce.

Na razie nie wiadomo kiedy studencki duet wyjedzie do USA. Wszystko zależy bowiem od sytuacji epidemicznej w kraju i na świecie.

(Red.)

Fot. Agnieszka Norkowska