Nikodem Glapka z Krajenki najlepszy nie tylko w Wielkopolsce Północnej, ale i w całej Polsce!

Najnowsze Regiony Wydarzenia Złotów

Konkurs Senatu RP pt. „List do Taty” organizowany przez senatora Adama Szejnfelda został rozstrzygnięty! Nikodem Glapka z Krajenki okazał się najlepszy nie tylko w Wielkopolsce Północnej, ale i w całej Polsce! Kolejne miejsca na podium zajęli: Urszula Miszke z Czarnkowa, Jakub Grzesiak ze Strzelec, Zofia Czubek z Piły i Oliwia Wołta z Gołańczy.

Senator Adam Szejnfeld w Urzędzie Miasta i Gminy Krajenka, w obecności burmistrza Stefana Kiteli, samorządowców, na czele z Piotrem Jończykiem, przewodniczącym Rady Miasta i Gminy Krajenka, nauczycieli i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence, z dyrektorem Andrzejem Pietrzakiem na czele, wręczył nagrodę główną Nikodemowi Glapce, zwycięzcy okręgowego i centralnego etapu Konkursu Senatu RP pt. List do taty.

Mówi się, że ludziom powinno dawać się wędki a nie ryby i słusznie. Wędka bowiem daje ludziom samodzielności w budowaniu swojej przyszłości, a nie polegnie tylko na pomocy i wsparciu innych. Wręczam ci zatem Nikodemie wędkę, i jako symbol w rozwijaniu twojej samodzielności, ale i jako prezent, o którym sam marzyłeś. Mam nadzieję, że ta wędka pozwoli ci jeszcze częściej bywać na rybach ze swoim dziadkiem i mocnej zaciskać wasze wspólne, wspaniałe więzi – powiedział senator Adam Szejnfeld podczas ceremonii nagrodzenia laureatów konkursu „List do taty”, nawiązując do treści listu Nikodema Glapki.

Podziękowania, wyróżnienia i upominki za pomoc w przeprowadzeniu konkursu otrzymali także burmistrz Krajenki, pan Stefan Kitela, dyrektor szkoły, pan Andrzej Pietrzak, wychowawczyni Nikodema, pani Katarzyna Daszkiewicz oraz nauczyciele języka polskiego, pan Szymon Rogowicz i pani Ewa Osesek – Helinska. Szczególne gratulacje i podziękowania za wychowywanie Nikodema z rąk senatora Szejnfelda i burmistrza Kiteli odebrali dziadkowie Nikodema, państwo Danuta i Kazimierz Glapkowie.

Ten konkurs, to wspaniała inicjatywa bowiem inspiruje dzieci do wyrażania swoich uczuć i myśli wobec swoich ojców czy opiekunów. Bardzo się cieszę i z tego, że z nadesłanych prac nie tylko dowiedzieliśmy się, jak silne są więzi dzieci ze swoimi bliskimi, ale również i o tym, w jak w wielu przypadkach członkowie rodzin mogli się dzięki temu konkursowi do siebie zbliżyć i wzajemnie lepiej poznać – mówił, dziękując wszystkim uczestnikom Konkursu i osobom wspierającym, senator Wielkopolski Północnej.

Wiele emocji podczas uroczystości wzbudził list Nikodema skierowany do jego dziadka Kazimierza, który odczytał dyrektor Krajeńskiego Ośrodka Kultury, pan Karol Adler.

Senator wręczył Nikodemowi nie tylko wymarzoną wędkę, ale także specjalnie przygotowany puchar, dyplom i upominki. Nie zapomniał również o pozostałych uczestnikach konkursu, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz torby pełne prezentów.

Senator Adam Szejnfeld był organizatorem konkursu „List do Taty” w Wielkopolsce Północnej, który odbywał się w ramach konkursu Senatu RP, realizowanego przez senacką Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W tegorocznej edycji konkurs uczestniczyło prawie 2500 tys. uczniów z około 450 szkół.

W Wielkopolsce Północnej, po dokonaniu oceny 237 prac, spośród 35 szkół, komisja w składzie:

• Adam Szejnfeld, senator Rzeczypospolitej Polskiej – przewodniczący,
• Kamila Łańska, dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda w Pile – wiceprzewodnicząca,
• Teresa Kasior, radna Rady Miasta Piły
• Rafał Zdzierela, radny Rady Powiatu w Pile
• Maksymilian Ryżek, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

postanowiła, iż zwycięzcami Konkursu „List do Taty” są:

I miejsce
– Nikodem Glapka, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Krajence.

II miejsce ex aequo:
– Urszula Miszke – Szkoła Podstawowa nr 2. im. Janusza Korczaka w Czarnkowie
– Jakub Grzesiak, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Strzelcach

III miejsce ex aequo:
– Zofia Czubek, Szkoła Podstawowa nr 7. im. Adama Mickiewicza w Pile
– Oliwia Wołta, Szkoła Podstawowa im. ppłka W. Kowalskiego w Gołańczy.

****

Podstawowym celem konkursu, organizowanego co dwa lata od 2011 r., jest skierowanie uwagi opinii publicznej na rolę ojca w życiu dziecka. Celem jest także ukazanie więzi dzieci ze swoimi ojcami i opiekunami, że swoimi rodzicami wyrażanymi ich własnymi słowami, ma zatem także prospołeczny i prorodzinny charakter. Konkurs jest adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych, których zadaniem jest napisanie listu na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tata. Spośród prac laureatów okręgowych jury powoływane przez przewodniczącego Komisji Rodziny wyłania trzy zwycięskie prace. Zwycięzcami konkursu na szczeblu krajowym zostali następujący uczniowie:

I miejsce – Nikodem Glapka z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krajence, zwycięzca z okręgu senatora Adama Szejnfelda,

II miejsce – Damian Ciechanowski ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ostrówku, zwycięzca z okręgu senator Marii Koc,

III miejsce – Hubert Chajewski ze Szkoły Podstawowej nr 47 im. Kaszubskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gdańsku, zwycięzca z okręgu senatora Bogdana Borusewicza

Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda