UWAGA! Oszuści podszywają się pod kupujących na OLX

Czarnków Na sygnale Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. W ostatnich dniach czarnkowscy policjanci zostali powiadomieni o kilku oszustwach, których sprawcy komunikują się za pomocą WhatsApp i w wiadomościach przesłanych do osób sprzedających przedmioty na platformie OLX informują o chęci kupna oraz wysyłają link do fałszywego serwisu płatności. Apelujemy o ostrożność i rozwagę!

Proceder nie jest skomplikowany. Do sprzedającego zgłasza się potencjalny nabywca. Nie robi tego jednak przez OLX, tylko poprzez inną aplikację, najczęściej WhatsApp. Chętny informuje, że zakupi lub zakupił już towar, a pieniądze prześle do sprzedającego, wystarczy tylko wejść w przesłany link, a następnie postępować krok po kroku. Zainteresowany sprzedażą ma podać m.in. pełne dane karty bankomatowej czy kredytowej, na które – rzekomo – wpłyną środki. Tak się jednak nie dzieje. W rzeczywistości sprzedający sami umożliwiają dostęp osobom niepowołanym do zarządzania środkami, a zgromadzone pieniądze znikają.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

Apelujemy o rozwagę i ostrożność!

Asp. Karolina Górzna-Kustra
KPP Czarnków