PIŁA. W ciągu kilku ostatnich dni trzech mieszkańców powiatu pilskiego straciło ponad 12 tysięcy złotych. Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Pile apelują o zachowanie ostrożności podczas internetowych transakcji.
Najczęściej stosowaną metodą przez przestępców jest oszustwo osoby sprzedającej. Polega ona na prowadzeniu rzeczowej dyskusji za pośrednictwem innego komunikatora internetowego. W momencie kiedy dochodzi do ustalenia rodzaju wysyłki oraz płatności kupujący podsyła link do strony internetowej, która łudząco przypomina prawdziwy portal aukcyjny lub rzeczywistą stronę banku. Pod pretekstem wykonania natychmiastowego przelewu kupujący prosi nas o podanie swoich danych, łącznie z numerem karty bankomatowej oraz jej kodem bezpieczeństwa. Po udostępnieniu tych danych kontakt się urywa, a konto bankowe może zostać całkowicie opróżnione. To właśnie w taki sposób trzech mieszkańców powiatu pilskiego w ciągu kilku dni straciło ponad 12 tysięcy złotych.
Co powinno zwrócić naszą uwagę?
Propozycja kontynuacji rozmowy za pośrednictwem innego komunikatora internetowego ponieważ rozmowa, która prowadzona jest za pomocą prawdziwych serwisów jest na bieżąco filtrowana i w przypadku przesyłania podejrzanych linków automatycznie zostaje zablokowana.
Jak się uchronić?
- Nie należy otwierać żadnych nieznanych linków, które możemy otrzymać w wiadomości SMS, e-mail lub za pośrednictwem innych komunikatorów.
- Nie należy pobierać nieznanego oprogramowania na swój komputer i telefon. Takie ?polecane? aplikacje mogą posłużyć do ujawnienia nie tylko danych osobowych oraz zawartości telefonu, ale przede wszystkim kodów i haseł niezbędnych do logowania w aplikacji bankowej.
- Nie należy udostępniać swoich danych, a w szczególności tych zawierających numer pesel, numery kart kredytowych lub bankomatowych i ich kodów bezpieczeństwa.
Należy natomiast pamiętać, że oszuści nieustannie znajdują nowe sposoby działania. W ostatnim czasie wiele osób dostaje podejrzane wiadomości na skrzynkę mailową lub na numer telefonu. W każdym z tych przypadków powołując się m.in. służbę celną, policję, urząd skarbowy lub firmy kurierskie zostaje wysłany link do dokonania zaległej płatności. Podana kwota jest bardzo niska tak, aby nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Jednak mechanizm działania jest taki sam, a linki służą tylko i wyłącznie do zdobycia naszych danych.
Sierż. Wojciech Zeszot
KPP Piła