Zespoły Interwencji Kryzysowej działają już rok – wczoraj żołnierze pomogli szpitalowi w Skwierzynie

Chodzież Czarnków Najnowsze Piła Regiony Trzcianka Wałcz Wydarzenia Złotów

Sytuacja w szpitalu w Skwierzynie pozostaje trudna co wymusiło dziś (20.04) ewakuację  kolejnych 15 pacjentów zarażonych COVID-19 do innych placówek medycznych. Tej trudnej i delikatnej misji podjęli się żołnierze WOT oraz „Czarnej Dywizji”. Przeprowadzona wczoraj akcja przebiegła sprawnie dzięki doświadczeniu żołnierzy i współpracy wszystkich służb.

Sytuacja w szpitalu w Skwierzynie nadal pozostaje bardzo trudna i z tego względu konieczna była kolejna ewakuacja pacjentów szpitala. Operacja na wniosek Wojewody Lubuskiego  polegała na przetransportowaniu chorych na Covid-19 do placówek medycznych w Świebodzinie i Kostrzynie. Akcja ewakuacyjna rozpoczęła się wczoraj w samo południe, a zakończyła się około godz. 13.30. Działania wojska zostały przeprowadzone szybko, sprawnie, z największą wrażliwością, empatią i przy jak najmniejszych niedogodnościach dla pacjentów.

Ewakuacja była nietypowa, ponieważ wiązała się z koniecznością przygotowania tego delikatnego przedsięwzięcia w zaledwie 2 godziny. W tym krótkim czasie musieliśmy zorganizować całą operację, co udało się ze względu na doświadczenie jakie w tego typu akcjach posiadają już żołnierze skwierzyńskiego batalionu WOT  i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej – podsumowuje ppor. Krzysztof Ciupak ze 151 batalionu lekkiej piechoty.

Sprawne działanie udało się zapewnić dzięki połączonemu wysiłkowi wojska z Policją i pogotowiem ratunkowym. W tej sytuacji żołnierze różnych jednostek działali jako tzw. Zespół Interwencji Kryzysowej (ZIK), które powstały dokładnie rok temu, 20 kwietnia 2020r.,  w każdym województwie na bazie jednostek WOT i wojsk operacyjnych.

***

12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej w tym 151 batalion lekkiej piechoty ze Skwierzyny od początku pandemii COVID-19, aktywnie uczestniczy w działaniach przeciwkryzysowych. Wielkopolscy i lubuscy terytorialsi wykonali ponad 350 tysięcy wymazów na obecność koronawirusa. Cały czas wspierają ponad 60 placówek medycznych, a od niedawna wspierają także nowo utworzone masowe punkty szczepień.

Kpt. Marcin MISIAK 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
Fot. 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej