Wojewoda Mikołajczyk w Pile: Dbać o Wielkopolan to dla mnie zaszczyt

Najnowsze Piła Polityka Wydarzenia

PIŁA. Wczoraj na ziemi pilskiej gościł Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Odwiedził Piłę i Miasteczko Krajeńskie.

Podczas briefingu z dziennikarzami podkreślił:

Dbać o Wielkopolan to dla mnie olbrzymi zaszczyt i wyróżnienie. Jednym z moich postanowień na rok 2020 jest to, aby współpraca z samorządami była na jak najwyższym poziomie. Dlatego zamierzam odwiedzić wszystkie powiaty w Wielkopolsce, spotkać się z samorządowcami i rozmawiać o współpracy rządu z samorządem. Dla mnie dialog jest kluczowy, bo służy rozwojowi Wielkopolski i Wielkopolan.

Zapewnił jednocześnie, że jako wojewoda będzie zabiegał o kolejne środki rządowe, które pozostaną w naszym województwie.  W minionym roku z głównych programów rządowych, m.in. tych społecznych oraz z Funduszu Dróg Samorządowych, do Wielkopolski trafiły 4 miliardy złotych.

– Dzięki temu programowi infrastruktura drogowa w Wielkopolsce uległa znacznej poprawie ? zaznaczył Mikołajczyk.

Za pośrednictwem mediów zachęcał także samorządowców do korzystania  z Funduszu Rozwoju Przewozów  Autobusowych (to jeden z programów piątki Kaczyńskiego), bowiem – jak dodał – ?zostało  jeszcze bardzo wiele środków, które chcemy rozdać samorządom?.

Zapytany przez dziennikarzy Łukasz Mikołajczyk odniósł się również do tematu ASF i ptasiej grypy, których przypadki odnotowano na południu Wielkopolski.

Ptasia grypa wystąpiła w powiecie ostrowskim. Tam bardzo szybko zadziałaliśmy W 20 godzin to ognisko udało się nam zutylizować. Obecnie na bieżąco monitorujemy wszystkie gospodarstwa. Tworzymy raporty. Nikt jednak nie zagwarantuje, że ptasia grypa nie dotrze do innych miejscowości naszego województwa. Apeluję więc do gospodarzy i właścicieli ferm, by stosowali się do zaleceń powiatowych lekarzy weterynarii.

Wojewoda wspomniał również o owocnej współpracy z radnymi sejmiku i  parlamentarzystami ziemi pilskiej.

Obecny na spotkaniu radny sejmiku województwa wielkopolskiego Adam Bogrycewicz zaznaczył: –Klub Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku wielkopolskim chce zrównoważonego rozwoju, by ziemia pilska była wspierana w taki sposób, na jaki zasługuje.

W briefingu uczestniczył również Krzysztof Oświecimski, powołany przez wojewodę na komisarza gminy Miasteczko Krajeńskie. Jego zadanie  – jak oznajmił – polega przede wszystkim na ?uspokojeniu nastrojów, likwidacji podziałów pomiędzy radą i wójtem, a także na zintegrowaniu mieszkańców?.

Oświecimski będzie zarządzał gminą do czasu wyborów, a te odbędą się 2 lutego. Ogłosił również, że i on, bezpartyjny, będzie ubiegał się o urząd wójta.

 (Red.)