Licealistki w akcji: zrozumieć niepełnosprawnych

Edukacja Najnowsze Piła Wydarzenia Zdrowie

Maja Warta, Weronika Żabówka i Jagoda Wika kończą właśnie drugą klasę w pilskim Liceum na Pola. Te trzy ambitne nastolatki wzięły niedawno udział w ogólnopolskim programie ?Młodzi w akcji +?, realizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Owocem ich pracy jest czteroczęściowy cykl rozmów z osobami niepełnosprawnymi. Już wkrótce będzie można go w całości obejrzeć w internecie.

Program ?Młodzi w akcji +?, ze względu na okoliczności, realizowano w formie zdalnej. Nie przeszkodziło to jednak Mai, Weronice i Jagodzie w rozwinięciu skrzydeł. Zwłaszcza w kontekście zaliczenia warsztatów. – Początkowo, przygotowując grunt pod zadanie, myślałyśmy o połączeniu kilku problemów społecznych: feminizmu, zespołu Downa, ochrony środowiska i dyskryminacji, ale organizatorzy przedsięwzięcia odradzili nam ten kierunek. Zasugerowano, że lepiej będzie skoncentrować się na jednym zagadnieniu, najlepiej na gruncie lokalnym. Postanowiłyśmy więc zająć się rozmowami z ludźmi niepełnosprawnymi ? mówią zgodnie nasze bohaterki, dla których ogromnym wsparciem była szkolna polonistka, Iwona Krasowska.

Uczennice rzuciły się w wir pracy bez oglądania się za siebie. Nagrały wiele rozmów, poruszyły dużo interesujących wątków, które wkrótce ? po pracochłonnym montażu ? zostaną upublicznione. – Zebrałyśmy naprawdę sporo materiałów. Nasi rozmówcy cieszyli się, a nawet byli wdzięczni, że mogą z nami rozmawiać. Tym bardziej, że w wielu kręgach niepełnosprawność wciąż jest tematem tabu.

Na Facebooku, pod adresem ?Niepełnosprawni wśród nas?, można już trafić na frapujący zwiastun cyklu i pierwszy z czterech zaplanowanych odcinków. Jego bohaterką jest Daria Boksz, która w 2013 roku uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu. Dzięki hartowi ducha, mimo niekorzystnych rokowań, po długich miesiącach żmudnej rehabilitacji udało się jej stanąć stanąć na nogi. A teraz Daria chodzi bez niczyjej pomocy! I z powodzeniem spełnia swoje marzenia. Uczestniczyła w konkursie Miss Polski na Wózku, reprezentowała kraj w zawodach siatkarskich na siedząco, założyła rodzinę, pracuje i jest obecna na Instagramie, gdzie poleca innym książki (profil ?Zaminionkowana?). – Daria przeżyła różne chwile. Wiele z nich było bardzo bolesnych. Musiała się zmierzyć nie tylko z bólem fizycznym, ale także z przykrościami ze strony innych, czasem zwykłych zazdrośników. To wspaniała osoba ? twierdzą moje rozmówczynie.

Bohaterką drugiego filmu jest Aleksandra Karczewska, osoba niepełnosprawna od urodzenia. – Pani Ola mówi, że wielu ludzi uważa niepełnosprawnych za duże dzieci. Z kolei telewizja prezentuje ich dwojako: albo jak bohaterów, którzy osiągają szczyty i są wzorami do naśladowania, albo jak osoby całkiem nieporadne życiowo. A co z pozostałymi, których jest przecież najwięcej? Pani Ola żyje zwyczajnie. Pracuje, ćwiczy, zdała egzamin na prawo jazdy (auto kupiła sama) i udowadnia, że wszyscy ludzie ? bardziej i mniej sprawni ? wbrew powszechnej opinii, mają z sobą dużo wspólnego ? słyszę od nastolatek.

Weronika, Jagoda i Maja trafiły również do fundacji ?Złotowianka?, a konkretnie do sekcji racerunningu, czyli grupy sportowców, która bierze udział w zawodach na specjalnych rowerach, umożliwiających poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Tuż przed naszą rozmową, w mediach pojawił się bardzo sympatyczny komunikat: otóż Zofia Kałucka (która również wzięła udział w nagraniu) zdobyła w Bydgoszczy brązowy medal mistrzostw Europy w racerunningu ? pierwszy w historii dla Polski! Obok Zosi, w nagranym materiale wypowiadają się: Amelka, Dominik, Magdalena, Mateusz, Wiktoria, Zuzia oraz Karina, która pełni rolę trenera. – Dla zawodników treningi są odskocznią od niełatwej codzienności. Jest to również forma zabawy, a na spotkaniach króluje rodzinna atmosfera. Sama Zosia wspomina, że grupa jest dla niej bardzo ważna, bo tu czuje się jak u siebie. W przeciwieństwie do środowiska szkolnego ? dowiaduję się od uczennic z ogólniaka na Pola.

Ostatnią grupą bohaterów cyklu reportaży są nurkowie z grupy ?Krok po kroku HSA?. O ich przygodach, nierzadko wzruszających i zawsze godnych podziwu, opowiada w filmie założyciel nurkowej wspólnoty, Krzysztof Trawiński. – Pan Krzysztof zdradził nam, że impulsem do rozpoczęcia działalności było dla niego spotkanie z niepełnosprawnymi, podczas którego opowiadał o nurkowaniu właśnie. I wtedy pomyślał, że to bardzo samolubne z jego strony. Zapytał, kto z obecnych na spotkaniu też chciałby zejść pod wodę. Pierwsi chętni podnieśli ręce, po czym ruszyła lawina dobra i powstała grupa, o której głośno jest nie tylko w Pile. Krzysztof Trawiński podkreśla, że przyjmie do grupy każdego niepełnosprawnego, który wyrazi taką chęć.

Tyle tytułem wstępu. Teraz pozostaje nam czekać na premiery kolejnych odcinków, które ? w zależności od możliwości czasowych montażysty, Jakuba Szcześniaka i samych autorek ? powinny nastąpić w najbliższych tygodniach. Zachęcamy naszych Czytelników do zaglądania na Facebooka (profile: ?Niepełnosprawni wśrod nas? lub ?I LO w Pile?), a dzielnym licealistkom życzymy, aby spełniło się ich marzenie ? niech film trafi do innych osób niepełnosprawnych i będzie dla nich natchnieniem.

Wojtek Dróżdż