Święta Katarzyna w nowej szacie

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Patronka kolejarzy, święta Katarzyna Aleksandryjska, którą możemy podziwiać przy wejściu do tunelu na pierwszym peronie dworca kolejowego w Pile – odzyskała dawny blask. Jej odnowioną figurę odsłonięto 25 listopada. Tego właśnie  dnia swoje święto mają kolejarze.

Przypomnijmy. Zanim św. Katarzyna trafiła na pilski dworzec, “mieszkała” w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Potem, po ich likwidacji znalazła schronienie w kościele  pw. Św. Stanisława Kostki. Ostatecznie jednak trafiła na dworcowy peron, skąd otacza opieką zarówno kolejarzy jak i podróżnych, by bezpiecznie dotarli do celu.

A kim była Katarzyna Aleksandryjska?

Jak informuje portal zyciorys.info,  Katarzyna Aleksandryjska urodziła się w Aleksandrii ok. 282 roku. Zmarła ok 300 roku. Była córką wspaniałego króla Kustosa. Prawdopodobnie jednak podstawą życiorysu Katarzyny była biografia Hypatii z Aleksandrii – bogatej i wykształconej chrześcijanki z Aleksandrii, która podejmując wpierw śluby czystości, została później poddana cierpieniu, a w efekcie śmierci męczeńskiej w wieku jej lat osiemnastu. Miało to związek z jej otwartą krytyką prześladowań chrześcijan, które organizował w swym czasie cesarz Maksencjusz lub Maksymin, którego to żonę Katarzyna uczyniła konwertytką na chrześcijaństwo.

Nie obeszło się jednak bez stosownego postępowania w sprawie Katarzyny – obradowało bowiem w tej kwestii aż pięćdziesięciu mędrców, lecz ona, wedle podań okazała się być bieglejszą od uczonych, do tego stopnia, iż część z nich nawróciła. Cesarz tymczasem skazał ją będąc w wielkim gniewie na karę łamania kołem, lecz anioł zniszczył urządzenie do tortur, zmuszając do zmiany wyroku na ścięcie.

(Red.)
Fot. Powiat Pilski