W tym roku na drogach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego doszło do 59 zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Apelujemy o ostrożność i nieprzekraczanie dopuszczalnej prędkości, w szczególności na drogach znajdujących się w pobliżu lasów, gdzie ryzyko wtargnięcia dzikiego zwierzęcia na jezdnię jest duże.
Na drogach naszego powiatu, często można zauważyć ustawiony drogowy znak ostrzegawczy „Uwaga dzikie zwierzęta” (A-18b), który ostrzega kierowcę, że ryzyko wbiegnięcia dzikiej zwierzyny na drogę jest większe, niż w innych miejscach, ale także nakłada na niego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności. Jako kierowcy jesteśmy zobowiązani do zwolnienia i bacznego przyglądania się sytuacji na drodze. W każdej chwili musimy być gotowi do awaryjnego hamowania. Niestety niekiedy, pomimo zachowania wszelkich warunków ostrożności, nie udaje się uniknąć zderzenia z leśnymi zwierzętami.
Kolizja samochodu z nieoczekiwanie pojawiającym się na drodze zwierzęciem może okazać się brzemienna w skutkach. Podczas takich zdarzeń, osoby podróżujące w pojeździe narażone są na niebezpieczeństwo odniesienia poważnych obrażeń ciała, gdyż np. podczas gwałtownych manewrów omijania zwierzęcia przebiegającego przez jezdnię, zdarza się, że samochód wpada na bariery drogowe lub wypada z drogi. W takich sytuacjach zwierzę często ginie lub jest ranne, a pojazd uczestniczący w kolizji jest poważnie uszkodzony.
W przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym należy:
– zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
– jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy,
– każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych. Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi,
– nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.
Warto zwrócić uwagę na tzw. ,,wilcze oczy”, czyli element odblaskowy odstraszający dziką zwierzynę przed wtargnięciem na jezdnię. Działa na zasadzie optycznej bariery, tworzonej za pomocą odbicia światła reflektorów nadjeżdżających samochodów w stronę pobocza przy drodze. Blask świateł przypominających wilcze oczy stwarza w zwierzętach poczucie zagrożenia i powstrzymuje przed przekraczaniem drogi. Niezwykle skuteczne i przyjazne środowisku rozwiązanie pozwalają ocalić nie tylko ludzkie, ale i zwierzęce życie. Odblaski typu wilcze oczy działają tyko w momencie, kiedy samochód faktycznie znajduje się na jezdni, po przejechaniu bariera świetlna znika, pozwalając dzikim zwierzętom na swobodne przekroczenie drogi w przeciwieństwie do stałych barier. Na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego tego typu elementy odblaskowe umieszczone są na słupkach hektometrycznych przy drogach wojewódzkich 178 i 182.
Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności. Uważać należy w okolicach zalesionych lub tam, gdzie pobocza drogi porośnięte są wysoką trawą. W tych miejscach zbyt duża prędkość nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się poważna w skutkach.
Karolina Górzna-Kustra
KPP Czarnków