CHODZIEŻ. W ubiegłą niedzielę w Chodzieży odbył się rajd turystyczno–krajoznawczy połączony z elementami questu. Organizatorami było miejscowe koło PTTK oraz Szkoła Podstawowa nr 1. Młodzież szkolna zdobywała umiejętności poruszania się w terenie oraz poszerzała wiedzę o regionie. Zabawę zakończyło podsumowanie imprezy oraz wspólne ognisko.
Edukacyjny rajd turystyczny dla młodzieży szkolnej, to kolejna impreza wspierana przez Starostwo Powiatowe. W ostatnich tygodniach podobnych wydarzeń odbyło się w powiecie kilka.
O najważniejszych opowiada w oczekiwaniu na uczestników rajdu, wicestarosta Mariusz Witczuk – „Na początek pragnę podkreślić – szczególnie w obecności mediów – że pamiętamy o tragicznym wypadku i śmierci dziennikarki i rowerzystki, Anny Karbowniczak. Niedawno odbyło się kolejne przypomnienie rocznicy tej tragedii. Po raz drugi przybyła do nas grupa rowerzystów z Warszawy, a także wznowiliśmy akcję zbiórki pieniędzy za pośrednictwem Fundacji Ukryte Marzenia, dedykowanej ofiarom wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Przyjęliśmy grupę ponad 50. rowerzystów z Warszawy, którzy pokonali 360km, część z nich miała również wracać rowerem, czyli pokonać 720 km, niestety pogoda pokrzyżowała im plany.
Inną akcją turystyczną, jaką wsparliśmy była inicjatywa chodzieskich biegaczy i rowerzystów. Towarzystwa CHTR i PCHRun, zaproponowały wspólny wyścig terenowy pod nazwą Bike&Run. Impreza odbyła się w okolicach Parku 3. maja i Jez. Strzeleckiego i jak wiem, tygodnik Wasze Media relacjonował jej przebieg. Była to nowość na naszym rynku turystyczno-rekreacyjnym, sądząc z zainteresowania będzie na pewno kontynuowana.
Kolejnym wątkiem rekreacyjnym z ostatnich kilkunastu dni był II Jesienny Rajd Rowerowy w Budzyniu. Była to inicjatywa Pana Michała Szejnera, radnego powiatowego Jakuba Wójcika i Starostwa Powiatowego. Rodzinny rajd wypadł okazale, rowerzyści odwiedzili symboliczny kamień Prezydenta Mościckiego i na koniec wiatę pod dębami, gdzie odbyło się zakończenie imprezy, w której wzięło udział prawie 200. rowerzystów. Staramy się by w tak atrakcyjnym terenie jak powiat chodzieski nie było nudno. Dlatego też kolejna dzisiejsza impreza dla młodzieży uzyskała nasze nie tylko zrozumienie ale i wsparcie”.
Kiedy na mecie rajdu zameldowały się wszystkie grupy uczniów, podsumowano zdobyte przez nich punkty. Organizatorzy wysoko ocenili umiejętności uczestników. Po wspólnym posiłku ogłoszono wyniki oraz wręczono nagrody. O ocenę wydarzenia poprosiliśmy organizatorów rajdu.
Paweł Idczak – PTTK Chodzież, nauczyciel SP1
Naszym celem było zmobilizowanie młodzieży do aktywnego spędzania czasu. Przygotowany rajd terenowy odbył się w formule gry miejskiej z elementami pieszej wycieczki. Na przygotowanej terasie zorganizowaliśmy pięć punktów, gdzie uczestnicy wykazywali się wiedzą o naszym mieście i okolicy. Zebrana na trasie punkty były podstawą do przyznania nagród oraz wyróżnień. Licznie pomagali wolontariusze z Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Trasa wiodła przez najciekawsze w mieście punkty oraz żółty szlak turystyczny, który polecamy zainteresowanym. Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji oraz wiedzy jaką wykazała się młodzież podczas odpowiedzi na pytania. Dobrze wypadły także zadania praktyczne. Zakładano bowiem budki lęgowe dla ptaków oraz szukano śladów w terenie. Impreza osiągnęła swój cel i jesteśmy zainteresowani by ją kontynuować. Liczymy na dalszą owocną współpracę z władzami powiatu, organizacji turystycznych, leśników oraz pracowników MBP.
Mariusz Witczuk – wicestarosta
Starostwo Powiatowe ogłosiło w lipcu konkurs na realizację zadań dotyczących turystyki i rekreacji. Miejscowy Oddział PTTK zgłosił inicjatywę dwóch rajdów turystycznych i uzyskał pozytywną ocenę komisji oraz finansowe wsparcie. Jeden rajd tej serii już się odbył, a dzisiejszy zamyka jesienną edycję tych działań. Bardzo się cieszę, że tak znakomicie dopisała frekwencja. Mieliśmy ponad sześćdziesięciu uczestników. Chcemy młodzież mobilizować do wyjścia z domu. Komputer to nie jest najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Proponujemy młodzieży daleko ciekawsze rozrywki. Cieszy nas, że jest tak duży odzew. Na pewno będziemy tego rodzaju akcje kontynuować w szkołach. Mamy zaktualizowane i odnowione szlaki turystyczne, istnieje nowa aplikacja turystyczna, więc w oparciu o walory przyrodnicze i istniejącą infrastrukturę będziemy starali się rozwijać zainteresowanie turystyką.
Wyniki
I miejsce grupa Żołędzie (kl.8B)
II miejsce grupa Dziki (klasa 7E)
III miejsce grupa Długowłosi (klasa 8B).
Edytor