Dzisiaj od rana policjanci drogówki z Wałcza prowadzą cykliczne działania pod nazwą „Bezpieczny przejazd”. Celem akcji jest między innymi edukacja kierujących i niechronionych uczestników ruchu drogowego w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych oraz dążenie do minimalizacji liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu.
Najczęstszą przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych jest nieostrożność kierowców. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów. Tak samo postępują piesi i rowerzyści.
Warto uświadomić sobie, że pociąg to masa kilkuset czy kilku tysięcy ton, która na zatrzymanie – od momentu naciśnięcia przycisku nagłego hamowania – potrzebuje nawet do1200 metrów.
Przejazd kolejowy to miejsce, gdzie użytkownicy dróg, zarówno piesi jak też kierujący pojazdami, bezwzględnie winni przestrzegać przepisów i zasad ruchu drogowego. Niestety dzisiaj w krótkim czasie od momentu rozpoczęcia działań policjanci zatrzymali 8 kierujących, którzy naniestrzeżonych przejazdach kolejowych zlekceważyli znak STOP. Szczególnej ostrożności nie zachował również pieszy idący torowiskiem.
To jednak nie koniec akcji. Działania będą prowadzone przez cały dzień.
Pamiętajmy!
- Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.
- Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
- Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
- Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne.
KPP Wałcz, asp. Beata Budzyń