60 lat temu, 19 września 1962 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki (z datą wsteczną od 9 maja 1962) zatwierdziło powstanie złotowskiego muzeum. Z tej okazji Dyrektor oraz Pracownicy Muzeum Ziemi Złotowskiej zapraszają na wydarzenia w ramach obchodów jubileuszu 60-lecia muzeum 16-19 września 2022 r.
Część oficjalną uroczystości rozpocznie konferencja muzealna w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Złotowie w piątek (16 września 2022 r.) w samo południe. Wystąpienia profesorów: Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek, Andrzeja Kowalskiego i Joachima Zdrenki, Honorowych Obywateli Miasta Złotowa, na stałe współpracujących z muzeum, będą refleksjami na temat
funkcjonowania instytucji. Pozostałe trzy referaty wygłoszą regionalni muzealnicy Kamila Krzanik-Dworanowska, Ireneusz Markanicz i Roman Skiba.
Po konferencji uczestnicy jubileuszu przeniosą się do sali Złotowskiego Domu Kultury na koncert „Czerwono-Czarni na bis”. Będzie to muzyczna podróż do lat 60. XX wieku, do czasów powstawania złotowskiego muzeum. Na repertuar złożą się największe przeboje takie jak m.in.: „Malowana lala”, „Chłopiec z gitarą”, „Autostop”, „Tato, kup mi jeansy”, „Wala Twist” czy „O Jimmy Joe.” Na żywiołowy, pełen energii koncert bigbitowy obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania w muzeum.
W sobotę (17 września 2022 r., godz. 17:00) nastąpi oficjalne otwarcie nowego lokalu. Złotowskie muzeum nieustannie powiększa swoje zbiory i przez 60 lat istnienia zebrało piękną kolekcję eksponatów. Niestety magazyn muzealny jest dla nich za ciasny. Dlatego podczas jubileuszu zostanie otwarty kolejny obiekt, w którym będą prezentowane wystawy stałe i czasowe. Na plac Paderewskiego 13 przeniesie się również sklepik muzealny z pamiątkami z regionu i wyrobami lokalnych twórców oraz Punkt Informacji Turystycznej. Bliskie sąsiedztwo z zabytkową zabudową będzie sprzyjało organizacji wydarzeń kulturalnych.
W nowej lokalizacji nastąpi otwarcie nowej wystawy czasowej „Miasto moje, a w nim … Złotów w PRL-u ” ubarwione akcentem muzycznym. Wystawa jest tłem do opowiedzenia historii i realiów powstania złotowskiego muzeum oraz życia w miasteczku w 2 połowie XX wieku, w tej jednocześnie bardzo bliskiej, a zarazem już odległej epoce. Wystawę ze wzruszeniem obejrzy każdy zwiedzający, który młodość przeżył w PRL-u, a z ciekawością i ze zdumieniem wychowankowie III RP. Młode pokolenie oswoi
się z przeszłością rodziców, a starsze przypomni sobie jasne i ciemne strony PRL-u. Uzupełnienie wystawy stanowi kalendarium wydarzeń złotowskich. Zapraszamy do nowej przestrzeni wypełnionej po brzegi pamiątkami i symbolami z minionej epoki.
Tego wieczoru Prywatka w muzeum przywróci nastrój lat 60. i 70-tych XX wieku, kiedy w Złotowskim Domu Kultury organizowano dyskoteki dla młodzieży tzw. fajfy. Nazwa brała się od angielskiego słowa five – czyli pięć i odnosiła się to do tego, że dyskoteka zaczynała się o 5. po południu i trwała pięć godzin od 17.00 do 22.00. Fajfy cieszyły się ogromną popularnością, frekwencja wynosiła średnio 150 osób, organizowane były co dwa tygodnie, wstęp kosztował ówczesne 5 złotych!
Dla gości w strojach z tamtych czasów przewidziane są ówczesne smaki -m.in. czerwona oranżada, paluszki i andruty. Zabawa potrwa do godz. 22.
W niedzielę (18.09.2022 r.), poza tradycyjnym zwiedzaniem Kaplicy Pamięci z przewodnikiem, od godz. 13:00 wielkie wydarzenie „Życie w Zagrodzie Krajeńskiej”, podczas którego Zagroda zatętni życiem dawnej wsi z początku XX wieku. Tego dnia w scenerii wiejskiej prezentowane będą ginące zawody i umiejętności rzemieślników, gospodyń i twórców ludowych, którzy zaproszą do swojego świata pokazując jak tworzy się unikatowe produkty. Będzie można spróbować swoich sił między innymi w garncarstwie, kaletnictwie, tkaniu, hafcie. Dzięki lokalnym twórcom gastronomicznym mieszkańcy poczują zapach odległych czasów. Ci starsi zyskają szansę na wspomnienia lat młodości i dzieciństwa. Dzieci zaś, będą mogły wziąć udział w tradycyjnych zabawach z początku XX wieku. Na podsumowanie dnia widowisko pt. „Wesele” Zespołu Folklorystycznego
„Szamotuły”, który przedstawi tradycje i obyczaje panujące podczas uroczystości weselnych na terenie Wielkopolski.
Natomiast w poniedziałek (19 września 2022 r.) muzeum zaprasza do swojej głównej siedziby na Zwiedzanie muzeum w kapciach. Będzie to okazja do przypomnienia jak wyglądało muzeum w przeszłości i jakie panowały wtedy zasady. Często pierwszym skojarzeniem z muzeum są kapcie… szare, filcowe i obowiązkowe. Te czasy już dawno minęły, ale zapisały się w pamięci, a kapcie stały się symbolem powrotu do muzealnej przeszłości. Zwiedzający, którzy zjawią się na wydarzeniu we własnych, ulubionych kapciach, wejdą na wystawy stałe za darmo. Dla chętnych zostanie także udostępnione dawne, filcowe obuwie. Grupy szkolne proszone są o wcześniejsze umówienie godziny pod nr tel. 67 263 28 72
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, zachęcamy do świętowania jubileuszu 60-lecia Muzeum Ziemi Złotowskiej 16-19 września 2022 r.!
—
Kamila Krzanik-Dworanowska
dyrektor Muzeum Ziemi Złotowskiej