Stanisław Baj/ Rzeka Bug: wernisaż w najbliższy piątek, 7 października, godz. 19.00.
Stanisław Baj, wybitny malarz polski, wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, będzie gościem pilskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Na wernisaż, który odbędzie się w piątek, 7 października, o godz. 19.00, zaprasza Powiat Pilski, BWA PP oraz Autor.
Podczas otwarcia wystawy prac Stanisława Baja, zatytułowanej „Rzeka Bug” zaplanowano spotkanie z Artystą, a także minirecital fortepianowy w wykonaniu Piotra Grelowskiego. Twórczość Stanisława Baja to jedno z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zjawisk we współczesnym malarstwie polskim. Dorobek Artysty obejmuje malarstwo, rysunek, a także grafikę. Dominują wśród nich
portrety chłopskie, cykl prac poświęconych matce oraz pejzaże, dla których inspiracją są mieszkańcy Dołhobród oraz nadbużańskie krajobrazy. W pamięć i… w serce zapadają zwłaszcza te ostatnie – przedstawiające rzekę Bug – będziemy mogli oglądać je na wystawie w Pile.
Od lat każda praca Stanisława Baja cieszy się uznaniem kolekcjonerów współczesnej sztuki. Twórczość tę wyróżnia doskonały warsztat i niezwykły klimat obrazów.
O Artyście:
Stanisław Baj urodził się w 1953 r. w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Od 1982 dydaktyk na ASP w Warszawie. W latach 2005-2012 prorektor ds. studenckich i naukowych. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Mieszka we wsi Dołhobrody nad Rzeką Bug.
Autor ponad 100 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż, głównie rzeka Bug oraz portret. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug,
malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.
Jest laureatem prestiżowej nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za rok 2019, przyznanej przez Okręg Gdański ZPAP. Jego obrazy zostały przedstawione na okładkach książek Wiesława Myśliwskiego oraz płycie Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego – Living After Life.
[…]Dlaczego maluję rzekę? Urodziłem się i mieszkałem nad Bugiem – tam, gdzie była ona najważniejszym, pięknym, ale przede wszystkim groźnym żywiołem. Determinowała życie bezwzględnie.Do tego stopnia, że przez nią jestem okaleczony, jeśli chodzi o widnokrąg. Mam 180 stopni realnego horyzontu, to są lasy, pola, natomiast druga część musi być wyobrażona. Rzekastanowi granicę nie do przejścia i trzeba sobie wyobrazić, co jest po drugiej stronie. Determinuje to tajemniczą sytuację. Rzeka jest podziałem między dwiema stronami; nie tylko dzieli dwie kultury,dwie etnografie, ale także mój widnokrąg. Zacząłem się rzece przyglądać za sprawą malarstwa. […]
Stanisław Baj.
Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski, Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego oraz Autor.
Edyta Kin
specjalista ds. promocji i wydawnictw
Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile